
Romanii din Boianul din Bucovina sărbătoresc hramul satului de Sfânta Maria și 70 de ani ai Ansamblului popular de dans ”Miorița”
Tradițiile și obiceiurile strămoșești sunt rădăcinile noastre identitare, prin ele reînviem trecutul și îl lăsăm moștenire tinerei generații. În Boianul Bucovinei, comună cu o istorie de peste 500 de ani, pe moșia cronicarului Ion Neculce, aceste nestemate ale Neamului sunt păstrate cu pietate.
La 21 septembrie, de Sfânta Maria Mică, a avut loc un eveniment deosebit, dedicat hramului Boianului și aniversării a 70 de ani de activitate artistică a Ansamblului popular de dans ”Miorița”, coordonat de Serghei Poclitar, președintele Asociației Dezvoltării Culturii și Tradițiilor Românești „Boianul Bucovinei”, directorul Casei de Cultură din satul Boian, care, în corpore cu soția Elena, au osârduit la buna organizare a sărbătorii, menită să revigoreze tradițiile străbune pe moșia cronicarului Ion Neculce, la baștina regretaților profesori și mari patrioți, soții Bizovi – profesorii Vasile și Eleonora. Evenimentul s-a desfășurat cu sprijinul dl primar Aurel Babii și antreprenorului Ion Semeniuc.
Dulce a răsunat vocea micuței româncuțe Emilia la Hramul Boianului din Bucovina
Au onorat sărbătoarea diplomații români din cadrul Consulatului General al României la Cernăuți - Excelența Sa, dna Irina-Loredana Stănculescu, consulul general al României la Cernăuți, dl Toma-Cristian Dacica, consul general de carieră, viceprimarul Vasile Babii, antreprenorul Ion Semeniuc, primari din România și Republica Moldova, din regiunea Cernăuți, care au însoțit colectivele artistice, lideri de societăți, jurnaliști, etc.
În cuvântul său de inaugurare, directorul Casei de Cultură, Serghei Poclitar, s-a referit la fructuoasa activitate artistică pe parcursul a 7 decenii a Ansamblului popular de dans ”Miorița”, creat în 1955 de către strămoșul său, Gheorghe Luciac, că, odată semănată, sămânța a prins rod și de atunci tradiția lui e perpetuată din generație în generații.
Mesaje de felicitare cu ocazia aniversării de 70 de ani a ”Mioriței” au adresat dna Irina-Loredana Stănculescu, Vasile Babii, care a transmis felicitări și din partea primarului Aurel Babii, Ion Semeniuc, Vasile Bâcu, președintele Societății ”M. Eminescu”, primari din România și Republica Moldova, etc.
Și-au etalat talentele în nimbul sărbătorii colective artistice din Romania (”Ansamblul folcloric ”Piatra Șoimului” din Câmpulung Moldovenesc), din Republica Moldova (Ansamblul din satul Coteala, Briceni, ”Țărăncuța” din Drepcăuți, Briceni) și Ucraina (Ansamblurile de dans ”Miorița”, coordonator Serghei Poclitar, ”Plai” din Godinești, coordonatoare Cristina Scripa, ”Mugurel” din Horbova, ”Toporăuceanca”, ”Fluturașii” din Mămăliga, Corala ”Speranța” de la Liceul ”Liderul Ion Neculce” din Boian-Hlinița cu talentata conducătoare artistică Elena Toma, Fanfara satului. Dulce a răsunat vocea micuței româncuțe Emilia, în frumoasa și melodioasa limbă a lui Eminescu s-a revărsat răvășitor și melancolic cântecul ”Melancolie”, prin vocea oaspetelui ucrainean, Ivan Petroseak, conducătorul artistic principal al Filarmonicii din Cernăuți.
Aproape 5 ore de spectacol au rezistat oaspeții și consătenii prezenți la sărbătoare, fericiți și mândri de odraslele lor, încântați de evoluarea ”Mioriței”, dar și a celorlalte colective artistice sosite la sărbătoarea Boianului.
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți