24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

O persoană a murit în Cernăuți din cauza coronavirusului

8 septembrie 2025 р. | Categorie: Actualități

O persoană a murit în Cernăuți din cauza coronavirusului

Acest lucru a fost raportat de directoarea Centrului Regional Central pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din Cernăuți, Natalia Hopko.

„Incidența infecțiilor virale respiratorii acute în regiune a crescut cu 30,3%, doar în a 36-a săptămână a anului 2025, fiind înregistrate 2052 de cazuri, dintre care 994 (48%) au fost la copii. Pentru comparație, în aceeași perioadă a anului 2024, numărul de pacienți a fost de 3096 de persoane, ceea ce reprezintă cu 51% mai mult decât în ​​acest an.

În a 36-a săptămână, laboratorul virologic al Centrului Regional Central pentru Controlul și Prevenirea Bolilor Cernăuți a identificat virusul SARS-CoV-2 (26) în probe de materiale prelevate de la pacienți cu infecții virale respiratorii acute”, a relatat Hopko.

Conform rezultatelor secvențierii, prezența subvariantei XFG Stratus a tulpinii Omicron la un pacient cu COVID-19, rezident al orașului Cernăuți. Noua subvarianta Nimbus la pacienții din regiunea Cernăuți nu a fost încă confirmată.

Zorile Bucovinei cu referire la MB