Știri din Cernăuți: Încă un conațional a fost omorât în războiul cu rușii - comunitatea Noua Suliță își ia rămas bun de la Eroul Iurie Șvețov
Astăzi, 3 septembrie, comunitatea teritorială Noua Sulița și-a luat rămas bun de la un soldat din satul Stroiești - Iurie Șvețov, care a murit în război, în direcția Kramatorsk.
Acest lucru a fost relatat de comunitatea teritorială a orașului Noua Suliță.
L-au petrecut în ultimul drum îndurerata familie, vecinii, consătenii, studenți, reprezentanți ai administrației locale și ai instituțiilor municipale.
„Istoria sa este înscrisă pentru totdeauna în istoria țării. Amintirea sa va dăinui în toate inimile și în inimile celor care au venit astăzi cu recunoștință să-și ia rămas bun”, se arată în mesaj.
Zorile Bucovinei