
„Graiul şi seminţia sunt adeverite de credinţă ca valori eterne ale fiinţei omeneşti”, afirma poetul Ioan Alexandru
La Cernăuți a fost o sărbătoare a Limbii Române umbrită de tristeţe, dar și de bucuria că și în aceste timpuri grele de război ne putem celebra „floarea sufletului etnic al românimii” - Limba Română.
După ceremonia de dezvelire a plăcii memoriale dedicate poetului național Mihai Eminescu, refăcută la Lviv pe baza celei vechi, ne-am regăsit în lacrima durerii și bucuriei pentru sfântul grai românesc la monumentul lui Mihai Eminescu din centrul vechii urbe. Astfel, Sărbătoarea Națională Ziua Limbii Române la Cernăuți, organizată de Societatea ”Mihai Eminescu”, președinte Vasile Bâcu, vicepreședinte Nicolae Șapcă, a continuat cu depuneri de flori la monumentul geniului care ne-a înveșnicit graiul în sfântul veșmânt al limbii române – Poetul Mihai Eminescu, unde maeștrii Corului Regional ”Armonia”, ”Ansamblul ”Fetele din Bucovina”, dirijate de viorista Luminița Demianic, ne-au înălțat pe flamura Sfântă a cântecelor patriotice cu Tricolorului fluturând aievea, dar și în sufletul fiecărui român prezent care gândește și trăiește românește.
Sărbătoarea Sufletului românesc a continuat la sediul Palatului național al Românilor din Cernăuți cu un impresionant program artistic, în care au excelat maeștrii Corului Regional ”Armonia”, Ansamblul Fetele din Bucovina”, dirijor viorista Luminița Demianic, ”Urmașii lui Ștefan” din Mahala, conduși de Elena Nandriș, cu artista Carolina Jitaru, care ne-a adus alinarea graiului matern prin impresionantele imnuri dedicate Limbii Române, pe versurile poeților Vasile Bâcu, Nicolae Șapcă, Vitalie Zâgrea, ”Miorița” din Boian, îndrumată de muzicianul Serghei Poclitar și soția sa, Elena, avându-le soliste pe cele două zâne ale cântecului românesc – surorile Sofia și Anastasia Poclitar, duetul - Sofia și Anastasia Tutunaru din Probotești. Tânărul Dumitru Hlivko din satul românesc ucrainizat, Molodia, ne-a impresionat cu o poezie dedicată Limbii Române. Au urmat prezentări de carte a autorilor din nordul și sudul Bucovinei.
Plin de respect şi pietate a răsunat mesajul dl Toma-Cristian Dacica, consul general de carieră la Consulatul General al României la Cernăuţi. La ”unitate” a fost chemarea diplomatului român care a mulțumit românilor pentru că-și păstrează limba, nu-și uită înaintașii.
Au luminat cu dragoste pentru frați și voie bună mesajele unor oaspeţi dragi din Ţară, precum colonelul Ioan Abutnăriţei, scriitorul Constantin Horboveanu, istoricul Vasile Adăscăliței, prof. Ioan Ițco, scriitorul Andrei Breabăn, fostul diplomat, istoricul Teofil Rendiuc din Kiev, etc, Elena Mândru, președinte fondator al Societății Scriitorilor fără Frontiere,
care și-au prezentat cărțile apărute în ultimii ani. Poetul Nicolae Șapcă a prezentat cartea de sonete dedicată copiilor, reviste apărute în Țară.
Dna dr Cristina Paladean, președinta Centrului Cultural Român ”Eu. Hurmuzachi” s-a referit la problemele cu care s-au confruntat la renovarea plăcii memoriale dedicate poetului național Mihai Eminescu. Din propriile creații au citit publicista Maria Toacă, prof. Dorin Misichevici, Eleonora Schipor, etc., Vasile Bâcu moderând cu eleganță sărbătoarea.
Nu s-au atins coardele sensibile ale problemelor cu care se confruntă limba română și care s-au adunat cam multe în ultimii ani. Nu fiindcă ele ar lipsi, dar nu mai are nimeni îndrăzneala scriitorilor Grigore Bostan, Dumitru Covalciuc, Vasile Tărâțeanu, jurnalistului Nicolae Toma, să se apropie de tribună și să spună totul ce-i doare. Așa e când lipsește unitatea.
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți