
Te poți baza pe România
Acesta este mesajul esențial pe care ministrul afacerilor externe, Oana Țoiu, l-a transmis astăzi la Reuniunea Anuală a Diplomației Române.
Evenimentul a avut loc în prezența Președintelui Senatului, Mircea Abrudean, a Președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a corpului diplomatic și a invitaților.
De asemenea, Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, a participat la o sesiune specială, în cadrul căreia a discutat cu ambasadorii și consulii generali despre prioritățile și obiectivele diplomației românești.
Tema din acest an – „Un deceniu al schimbărilor: Impactul diplomației românești” – ne îndeamnă să privim înainte cu o viziune reînnoită și responsabilitate practică.
„România va fi un pilon al securității în Marea Neagră, un partener de încredere în UE, un aliat NATO puternic și hotărât și angajat în Parteneriatul Strategic cu Statele Unite.
În egală măsură, valorificându-și punctele forte și poziția, România susține ferm parcursul european al Republicii Moldova și al Ucrainei.
Diplomația noastră va rămâne activă, capabilă nu doar să răspundă schimbării, ci să o modeleze activ”, a precizat ministrul afacerilor externe, Oana Țoiu, în cadrul #RADR2025.
Transcriptul discursului ministrului afacerilor externe, Oana Țoiu, din deschiderea RADR2025 este disponibil în primul comentariu.