Este tânăra Iulia Gheorghian din frumosul sat bucovinean Pătrăuții de Jos, de pe Valea Siretului.
Deși a absolvit facultatea de biologie, de multă vreme este îndrăgostită de poezie. Este un suflet sensibil și mereu dornic de a face fapte bune. Este o ființă credincioasă și cu multă evlavie în suflet. Iubește florile, viața, satul în care a văzut lumina zilei, Bucovina, este muncitoare și pricepută la toate.
Este membră a cercului literar LIRA ce activează de mai multă vreme pe principii obștești la biblioteca din Pătrăuții de Jos.
Îi place autenticul în toate. Nu înzadar scrie de multe ori versuri cu condeiul pe hârtie. Este ceva frumos în asta, în era aceasta a calculatoarelor și modernismului. Iubește portul, obiceiurile, tradițiile neamului nostru.
De mai mulți ani scrie versuri. Multe dintre ele au fost publicate în revista „Făgurel”, în ziarele „Zorile Bucovinei„ și „Gazeta de Herța”, în câteva cărți de ale mele. În deosebi în cartea despre satul de baștină „Pătrăuții de Jos, tu ești baștina mea”, „Începătorii”,, Muguri pe ramul creației”.
Acum propunem atenției cititorilor un grupaj de versuri ale Iuliei selectate de prin ziare și cărți. Îi dorm succese în continuare, și în ciuda tuturor greutățlor acestei vieți, îi dorim ei, și semenilor ei, un viitor fericit și vise frumoase ce se vor realiza neapărat.
Doamne ajută!
ELEONORA SCHIPOR
Poezii
Ștefan cel Mare și Sfânt
S-a născut pe-acest pământ,
Țara să ne-o stăpânească,
De turci să ne-o ocrotească.
În lupte când biruia,
Mănăstiri pe loc făcea.
Sunt mândră de-al meu neam,
Și altul mai drag nu am.
Făgurel, nr.1, 1998
Cartea „Muguri pe ramul creației”, Cernăuți, 2007
Cartea „Începătorii”, Storojineț, 2011
Limba noastră
Limba noastră-i ca o floare
Mângâiată de lumină.
Soarele când ne răsare
Peste-a cerului grădină.
Limba noastră-i ca o pâîne
Ce-o împărțim la mari și mici,
Ca în ziua cea de mâîne
Să ne fie toți voinici.
Limba noastră românească-i
Ca și pasărea ce cântă.
Mereu să ne înflorească
Să ne fie în veci sfântă.
Făgurel, nr.2, 1999
Cartea „Muguri pe ramul creației”, Cernăuți, 2007
Cartea „Începătorii”, Storojneț, 2011
Plai românesc
Satul meu iubit –
Pătrăuții de Jos,
Cerul ți-a menit
Un prezent frumos.
Viitorul poate
Va fi și mai bun:
Fără de păcate
Și în dor străbun.
Oamenii tăi mari –
Ca flori printre spini,
Și buni gospodari,
Și vrednici creștini.
Dumnezeu să-ți dea
Numai propășire.
Calea să nu fie grea
Către nemurire.
Cartea „Pătrăuții de Jos, tu ești baștina mea”, Cernăuți, 2010
Cartea „Începătorii”, Storojineț, 2011
Mi-e dor de Tine, Doamne
Mi-e dor de Tine, Doamne
Cu multă bucurie,
Spre Tine, strig, O, Doamne
Mi-e dor de veșnicie!
Mi-e sete de izvoare
Ce curg din cerul Sfânt,
Aș vrea s-aud cântare
De îngeri pe pământ.
Mi-e dor de-a mea iubire
De darul tău mi-e dor ,
Dar știu că-n sufernță
Totuși nu pot să mor.
Știu c-o să fie pace
Și că va fi Pământul
Cu cer senin, cu soare...
În cele patru vânturi.
Cartea „Începătorii”, Storojineț, 2011
Mama
O inimă ce multă grijă-ți poartă,
Un zâmbet ce mângâie mereu,
O rugă către ceruri îndreptată,
Îți cere milă de la Dumnezeu.
Doi ochi care-ți luminează calea,
Mâini două ce te strâng la piept cu dor,
Și două lacrimi calde și amare:
Ah, puiul meu! Ești neascultător.
E viața o jertfă, e o cruce
Cu bucurie dusă, chiar de-i grea,
Și oricâte supărări nu i-ai aduce
Te iartă și te mângâie mămica ta.
Cartea, „Începătorii”, Storojineț, 2011
Gazeta de Herța, 28 ianuarie 2022
Lumea
Lumea este bună?
Lumea este rea?
Fiecare spună
Creadă cm o vrea.
Eu zic: Nu-i prea bună
Și nici nu-i prea rea,
Credința străbună
O poate îndrepta.
Cartea „Începătorii”, Storojneț, 2011