
Meșterița Felicia Ungurean din Cupca
În satul Cupca, sat vechi și frumos de pe Valea Siretului, se mai găsesc meșteri populari.
Una dintre meșterițele acestui sat bucovinean este doamna Felicia Ungurean.
Casa ei se află chiar în centrul satului, în spatele clubului sătesc.
Ea poate fi văzută de departe, căci se deosebește de toate celelalte. Are pereții pictați cu flori și copaci, lucru mai rar întâlnit în zilele de azi. Dar nu aceasta este principalul, ci măinile harnice ale acestei femei simple și binevoitoare.
În tinerețea ei, mătușa Felicia a pictat pe sticlă – icoane, tablouri. Are în colecția personală, dar și pe la muzeie, biblioteci, expoziții, sau chiar case particulare, lucruri făcute de mâinile ei pricepute.
Atunci, cu peste 50 de ani în urmă era și o sursă de existență, adică un ban în plus adus în casă, ori lucrând fie le colhoz, fie deriticătoare la clubul din vecinătate, nu avea un salariu prea mare, așa că această îndeletnicire i-a fost de mare folos.
Chipul Domnului nostru Iisus Hristos, al Maicii Domnului, al bisericii locale, al mai multor sfinți, al unor cunoscuți artiști ai muzicii populare românești, tablouri reprezentând flora și fauna noastră bucovineană: flori, copaci, păsări, animale domestice și de pădure, răsăritul soarelui, râul Siretul Mic, sunt doar câteva dintre zecie și sutele de tablouri pictate de mâinile ei harnice.
În afară de pictura pe sticlă, mătușa Felicia a cusut, a țesut, a brodat zeci de covoare, lăicere, ștergare, fețe de masă, de perine, șervețele, cămăși...
Este un adevărat muzeu al artei populare, camera ei pentru oaspeți. Ce nu mai vezi aici – icoane și tablouri picatate, dar și cusute, scorțare, lăicere, paturi cu perine cusute și brodate cu flori, cu uzoare, dulapuri cu cămăși, catrințe, brâie, frânghii, adică costume naționale pe care le îmbracă acum la biserică, sau la unele festivaluri ale portului popular, la unele filmări sau emisiuni televizate, căci este adeseori vizitată de jurnaliști și reporteri.
Pe
lângă toate acestea vom mai adăuga că toată viața a muncit, acasă și la colhoz,
cum spuneam mai sus, împreună cu soțul Vasile, trecut le cele veșnice cu câțiva
ani în urmă, și el un bun cunoscător al obiceiurilor folclorice din partea
locului, au crescut și educat cinci copii. Azi toți sunt la casele lor, iar
mătușa Felicia se bucură de nepoții dăruiți de cele trei fete și doi băieți pe
care i-a crescut și educat frumos. Fiul cel mare, Constantin Ungureanu este
doctor în științe istorice, autor a unor cărți istorice de valoare, locuiește
cu familia
Ușa case mătușii Felicia este mereu deschisă, chiar când e rece afară, iar gazda este mereu primitoare, bine dispusă, surâzătoare, amabilă, veselă, cu simțul umorului. Cu plăcere povestește tuturor despre viața și ocupațiile ei, despre familie, despre sat și oamenii lui.
Acum la cei peste 70 de ani nu mai pictează, dar se ocupă de grădină, de animale, de păsările din curte. Face curățenie, pregătește mâncare, e mereu ocupată cu ceva. Are în grija ei pe sora mai mare care este cam bolnavă, dar nu se jeluie nicicând de nimic. Se roagă la bunul Dumnezeu de sănătate, de pace, pentru copii și nepoți, duminicile, sau în zilele de sărbătoare merge la biserică. Are o mare bucurie în suflet când îi vin în ospeție copiii, dar mai ales nepoții.
Tablouri și icoane pictate de ea se află și în muzeul istoric al satului Cupca. Deseori este invitată la întâlniri cu elevii școlii cărora le povestește cu plăcere despre îndeletnicirea ei de bază practicată de-a lungul vieții – pictura pe sticlă.
Iată așa este doamna Felicia Ungurean, din satul Cupca, o femeie simplă, bună la suflet, mărinimoasă, amabilă, binevoitoare, cu inima și sufletul deschis spre lume, cu dragoste de viață, cu speranță și credință.
Marta Belici, fostă elevă la CIE Cupca, studentă, membră a cenaclului literar „Lămâița”, membră a Filialei ASCIOR-Tineret