
Cântecul nostru popular...
Atât de drag, de scump, de apropiat sufletului nostru.
În familia mea au cântat din moși strămoși, de la ei am moștemit această dragoste pentru cântecul popular.
Am cântat de micuță, acasă, la grădiniță, pe urmă la școală în clasele primare, în clasele mijlocii. La sărbătorile familiare, tradiționale, oficiale. La diferite concursuri, întâlniri, festivaluri...
M-am ocupat și de de muzica populară, de folclor, studiind aparte, cu profesori și specialiști. Am făcut teorie și practică.
În clasele mari aveam mult de lucru, de
învățat, căci asta este sarcina principală a unui elev, dar pasiunea, dragostea
pentru cântecul popular, pentru frumusețea lui m-a preocupat cel mai mult. Acum
sunt studentă, dar dragostea pentru cântecul popular o păstrez în suflet mereu.
Atunci când îmbrac costumul popular – cămașa cusută de bunica, catrința,
frânghia, bundița, încalț în picioare opincuțe, iar în păr îmi prind o floare
roșie, ba îmi pun și mărgele la gât, mă simt minunat. Ce frumos e portul nostru
național. Al meu e și cu specific cupcenesc. Căci vin de
Când participam, sper să pot face acest lucru
și pe viitor, fie la o mică serbare la școală, sau un mare concert
Cânt și solo, dar mi-a plăcut mult să cânt cu fostele
mele colegele de clasă, eram de fapt,
grupul vocal al școlii. Nu odată am participat la tradiționalele concursuri școlare așa ca
„Steluța bucovineană”, „Roua curată” și altele. Toate fetele cântau bine. Aveau
voci frumoase, aveau și au desigur, costume la fel de frumoase, păstrate de la
bunici și străbunici. Ne-a îndrumat în arta cântecului și fosta noastră
dirigintă noastră de clasă, doamna profesoară Lucica Dușceac, profesoară de
limba și literatura maternă, care posedă o voce bună și are un auz muzical
perfect. Cum afirmă mămica mea Maria, și
cei din generația ei, doamna Lucica a cântat de micuță și păstrează această
dragoste de cântec pe tot parcursul vieții. Or, la anumite sărbători și jubilee
ale satului, participă și profesorii noștri, care formează și grupuri vocale,
și duete, trio, solo. Cândva exista chiar și un cor
Nu știu încă exact ce profesie îmi voi alege în viață. Studiez la Universitatea cernăuțeană geografia și ecologia. Iubesc limbile, română, care este limba noastră maternă, ucraineană, este limba de stat. Îmi plac și limbile străine – engleza și franceza. Poate că voi deveni pedagog, sau poate îmi voi alege o altă profesie, dar dragostea de muzică, de cântec, folclor, de port, grai, tradiții, datini, obiceiuri, credință, baștină, de valorile noastre spirituale, va fi mereu în sufletul meu. E pasiunea și dragostea mea.
De ele știu precis că nu mă voi desparte niciodată.
Marta Belici, absolventă a școlii din Cupca, studentă, fostă președintă a comitetului școlăresc, membră a cenaclului literar „Lămâița”, membră a Filialei ASCIOR-Tineret