25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

INCA UN VIS IMPLINIT - recitalul Carolinei la Festivalul International "Tabara Folk CALAFAT"!

9 august 2025 р. | Categorie: Cultură

INCA UN VIS IMPLINIT - recitalul Carolinei la Festivalul International "Tabara Folk CALAFAT"!

Saptamana aceasta a inceput aici cu ploi si "cu noi" - folkistii inclusi in programul de luni. Din cauza averselor de ploaie, spectacolul de seara a avut loc la Casa de Cultura, ceea ce nu a redus din farmecul evenimentului, ba chiar mi s-a parut si mai emotionant (poate, pentru ca aveam deja eu publicul in fata).

Nu voi incerca sa descriu starile mele sufletesti - oricum nu voi reusi - dar cateva momente voi accentua, caci sunt deosebite pentru mine, la fel ca si tot ce mi se intampla la Calafat !

O spun cu toata sinceritatea - a fost o onoare pentru mine sa fiu acompaniata de doi folkisti de forta din Romania - Dana Florian si Stefan Orfescu - si sunt fericita ca am reusit impreuna sa emotionam publicul cu poezia cantata din nordul Bucovinei!

Sunt mandra de faptul ca am fost inclusa in program, alaturi de "Lordul folk-ului romanesc" Mircea Vintila, de mica "vedeta internationala" Alexandra Paunescu Serban, nepotica lui Adrian Paunescu de la fiica, alaturi de Cristian Buica, Sergiu Chilat din Moldova (despre care va spuneam ca a venit din Italia si are mama bucovineanca), alaturi de Vanghele Gogu, trupa T V A si doua tinere talentate din Drochia, Republica Moldova, sustinute de Vitalie Birgau - Adriela Bejenari si Solomeia Șumilova! Evident, in mod traditional, pe scena au urcat si "Dacii liberi" - o trupa de tineri talentati din Barlad, Romania .

As putea povesti multe, dar nu sunt eu maestrul relatarilor frumoase)

Deci, recitalul meu a inclus 3 melodii proprii pe versurile poetilor bucovineni Grigore Bostan, Arcadie Suceveanu si Elena Marita (am ales aceste piese pentru ca este vorba de muzica-folk), urmate de piesa lui Stefan Orfescu in duet cu Dana Florian (dedicata de data aceasta mie, chiar daca a fost scrisa de Stefan pentru aleasa inimii sale)

PS: Nu voi obosi sa-i multumesc lui Dan Vană pentru invitatie si echipei mele de prieteni-folkisti care m-au sustinut la maximum - George si Corina Nica (sonorizare perfecta, filmare-foto si iubire frateasca sincera), Iulia Badulescu (foto-video, aprecieri, aplauze si potolirea lacrimilor Carolinei prin fraza de incurajare - "sa-ti stapanesti emotiile, Carolina, ca nu e bine sa canti cu muci"- sper ca am reusit, cat de cat) si Dana Orfescu - model de sprijin pentru sotul sau artist si pentru noi, cei de pe scena!

Voi incheia povestea "fericirii mele" cu multumiri pentru toti cei care ma ajuta, niciodata un sincer "multumesc" nu va fi de prisos!

Carolina Jitaru, pag Facebook