
Cu pietate și aleasă considerație, membrii Societății Jurnaliștilor Români Independenți din Ucraina, președinte Diana Toma, tineri care au avut marea bucurie să participe la programul de Tabere ARC-2025, să se odihnească la Centrul de Agriment Sângeorz Băi, își exprimă gratitudinea, adresând alese mulțumiri Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, doamnei secretar de stat Lavinia Arnăutu, domnului director Radu-Nicolae Cosma, Consulatului General al României la Cernăuți, dnei consul general Irina-Loredana Stănculescu, dnei Madălina Ștefan, responsabil de Taberele ARC, tuturor colaboratorilor pentru sufletul lor frumos, pentru deschidere, pentru dăruirea cu care au fost îmbrățișați tinerii de către înalții demnitari români, pentru cadoul împărătesc oferit tinerilor români din Bucovina istorică, Ucraina, de a se odihni în Tabăra ARC și de a descoperi frumusețile de basm ale Patriei noastre istorice.
Mulțumim pentru grijă, susținere și cadouri, pentru căldura sufletească cu care am fost primiți și tratați, pentru bucatele gustoase, diversele ateliere la care am participat cu bucurie, pentru excursiile interesante, pentru România noastră frumoasă!
Am adus cu noi în Bucovina istorică aceste fineți ale sufletului Patriei noastre istorice.
Ne va însoți mereu pe cărări de dor străbun această dragoste românească, așteptând cu bucurie o nouă revedere cu Țara dragă, cu România noastră de basm, cu locurile încărcate de poveste și mister din Dacia Străbună.