24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Jale mare și doliu în Bucovina – bucovinenii își iau rămas bun de la doi Eroi, 2 tineri ca două flori, omorâți de invadatorii ruși - românul Dumitru Cuzic și ucraineanul Ivan Zozulia

6 august 2025 р. | Categorie: Bucovina

Jale  mare și doliu în Bucovina – bucovinenii își iau rămas bun de la doi Eroi, 2 tineri ca două flori, omorâți de invadatorii ruși

Astăzi, 6 august, va avea loc o slujbă de rămas bun de la militarul care a murit apărând Ucraina de invadatorii ruși.

Despre asta a relatat Consiliul Regional Cernăuți.

Soldatul Ivan Zozulia va primi ultimele omagii la ora 12:00 la Banyliv.

După cum s-a relatat, pe 19 iulie, un soldat contractual al brigăzii a 3-a de asalt separate, locuitor al satului Banyliv, Ivan  Zozulia, a murit. Acest lucru s-a întâmplat în apropierea așezării Hrekivka, districtul Svativski, regiunea Luhansk.

Soldatul avea 22 de ani împliniți în iunie.

În perioada 5-7 august au fost declarate Zile de Doliu în comunitatea Banyliv.

Mâine, 7 august, locuitorii Bucovinei îi vor aduce un ultim omagiu soldatului, apărător al Ucrainei - Dumitru Cuzic.

Despre asta a relatat comunitatea teritorială Hliboca.

Tânărul Erou cu indicativul „Kuzen” provine din satul Petricianca, comunitatea Suceveni, absolvent al gimnaziului din Hlîboca.

Dumitru a apărat Ucraina încă din primele zile ale agresiunii rusești din 2014. Din martie 2024, este considerat dispărut. La un an și patru luni de la repatriere, trupul său a fost returnat acasă...

O scurtă slujbă de înmormântare pentru soldat va avea loc lângă sala de sport Hliboca. Apoi, cortegiul funerar se va îndrepta spre casa tânărului Erou ,  va fi  înmormântat în satul Petricianca.

Glorie și amintire veșnică eroilor !