
Jale mare și doliu în Bucovina – bucovinenii își iau rămas bun de la doi Eroi, 2 tineri ca două flori, omorâți de invadatorii ruși
Astăzi, 6 august, va avea loc o slujbă de rămas bun de la militarul care a murit apărând Ucraina de invadatorii ruși.
Despre asta a relatat Consiliul Regional Cernăuți.
Soldatul Ivan Zozulia va primi ultimele omagii la ora 12:00 la Banyliv.
După cum s-a relatat, pe 19 iulie, un soldat contractual al brigăzii a 3-a de asalt separate, locuitor al satului Banyliv, Ivan Zozulia, a murit. Acest lucru s-a întâmplat în apropierea așezării Hrekivka, districtul Svativski, regiunea Luhansk.
Soldatul avea 22 de ani împliniți în iunie.
În perioada 5-7 august au fost declarate Zile de Doliu în comunitatea Banyliv.
Mâine, 7 august, locuitorii Bucovinei îi vor aduce un ultim omagiu soldatului, apărător al Ucrainei - Dumitru Cuzic.
Despre asta a relatat comunitatea teritorială Hliboca.
Tânărul Erou cu indicativul „Kuzen” provine din satul Petricianca, comunitatea Suceveni, absolvent al gimnaziului din Hlîboca.
Dumitru a apărat Ucraina încă din primele zile ale agresiunii rusești din 2014. Din martie 2024, este considerat dispărut. La un an și patru luni de la repatriere, trupul său a fost returnat acasă...
O scurtă slujbă de înmormântare pentru soldat va avea loc lângă sala de sport Hliboca. Apoi, cortegiul funerar se va îndrepta spre casa tânărului Erou , va fi înmormântat în satul Petricianca.
Glorie și amintire veșnică eroilor !