
Știri din Cernăuți. Copaci doborâți, gospodării avariate, grindină uriașă - consecințele vremii nefavorabile din nordul Bucovinei
Zeci de copaci căzuți, clădiri avariate, mașini, linii electrice defecte, acestea sunt consecințele vremii nefavorabile din Bucovina.
Despre asta a relatat șeful ARM Cernăuți, Ruslan Zaparaniuk.
Cele mai mari pagube au fost înregistrate în comunitățile teritoriale Kelmeneț, Noua Suliță și Hotin. Clădirile liceelor din Vașcoveț și Costiceni au fost, de asemenea, avariate.
În prezent, peste 26,7 mii de apartamente sunt fără electricitate în 70 de așezări din regiune. Majoritatea se află în districtul Nistru.
25 de echipe de ingineri energeticieni, formate din aproape 100 de persoane, lucrează intens pentru a restabili alimentarea cu energie electrică.
În regiunea Cernăuți, drumurile de stat au fost parțial blocate din cauza căderii copacilor.
„Furtuna a trecut printr-o parte a comunității, deoarece, de exemplu, în satele Borivți și Babyno au fost ploi abundente, dar fără grindină, iar în satul Kyseliv au fost doar ploi slabe. Satul Verencianka a fost cel mai afectat de furtună. Noaptea trecută, undeva între orele 18:00 și 22:00, a fost vânt și ploaie foarte puternice. Copaci au căzut pe drum și pe mașini. Oamenii au spus că o grindină mare a căzut în satul Verenceanka. A distrus toate legumele din grădini: porumb, sfeclă”, a declarat Liudmila Irychuk, secretara consiliului sătesc Verencianka.
În prezent, unele sate sunt fără electricitate și se lucrează la restaurarea lor.
„Comisia acceptă acum cereri de la persoanele care au fost afectate de furtună. La ora 14:00, se vor întruni comisia TEB și NS, unde vor decide ce vor face cu consecințele furtunii”, a explicat Liudmila Vasylivna.
Locuitorii comunității au fost chemați să ajute la curățarea străzilor și drumurilor de crengile căzute.
Reamintim, comunitatea Kelmeneț a fost cea mai afectată de furtuna de ieri.
În Hotin, furtuna a doborât mai mulți copaci — pe drumuri, într-un parc și într-o piață. Încă de dimineață, grupul economic al consiliului local lucrează în mai multe locații, curățând teritoriul.
Satul Kruhlyk a avut cel mai mult de suferit din comunitate — furtuna a avariat acoperișul clădirii administrative, unde se află grădinița, precum și biserica locală.
În regiunea Cernăuți, drumurile de stat au fost parțial blocate din cauza copacilor căzuți.
Informează Zorile Bucovinei