Ne-am aflat o săptămână în minunata tabără,,Galaciuc",județul Vrancea,un adevărat colțișor de rai. Gazdele ne-au pus la dispoziție totul ce-a fost mai bun și frumos – dragostea și omeni . Am avut activități și excursii interesante, masă gustoasă variată și din belșug, transport confortabil.
Aducem sincere mulțumiri Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, doamnei Cristina Lavinia Arnăutu,Director cu atribuții de secretar de stat, care în pofida funcției responsabile a găsit timp sa fie alături de noi și să ne poarte de grijă; coordonatorului Adi Brădiceanu ,DRP;profesoarei Lia Orțan; Daniel Gongu, director executiv la Direcția județeană pentru sport și tineret,Vâlcea;Mariana Voicu,administrator; Nenea Gică,șeful sălii,care ne-a servit cu toate bunurile;Gabriela Arghirescu,profesoară de arte plastice;asistentelor medicale și întregului personal al taberei.
Ne întoarcem acasă cu impresii frumoase de neuitat, ducând cu noi în suflet un colțișor al României.
Cu recunoștință, membrii ansamblului model etno-folcloric,,Izvoraș",Ropcea-Storojinet,nordul Bucovinei, coordonator,Victoria Costinean,Asociația culturală ,,Valea Siretului".