24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

La Crucea lui Ștefan cel Mare și Sfânt de pe Dealul Cerului la Cosmin, nordul istoric al Bucovinei, la 521 de ani de la trecerea sa în veșnicie și cu ocazia a 528 de ani de la victorioasa bătălie a arcașilor Măriei Sale asupra leșilor în Codrii Cosminului

15 iulie 2025 р. | Categorie: Bucovina

La Crucea lui Ștefan cel Mare și Sfânt de pe Dealul Cerului la Cosmin, nordul istoric al Bucovinei, la 521 de ani de la trecerea sa în veșnicie și cu ocazia a 528 de ani de la victorioasa bătălie a arcașilor Măriei Sale asupra leșilor în Codrii Cosminului

„Mai presus de tihna noastră stă apărarea fiinţei şi neatârnarea ţării noastre!”. Această moştenire testamentară nepreţuită urmează s-o păstrăm şi s-o transmitem mai departe ”urmaşilor, urmașilor noștri”, să ne păstrăm credinţa ortodoxă, limba, fără de care nu mai suntem un popor, să ne cinstim înaintaşii. Anume prin această iubire faţă de cele sfinte ale Neamului îl cinstim după cum merită pe Sfântul Ştefan cel Mare.

Pentru a-i aduce un omagiu memoriei Credinciosului Voievod și vitejilor săi arcași, la 15 iulie 2025, la împlinirea a 521 de ani de la trecerea sa în veșnicie și cu ocazia a 528 de ani de la victorioasa bătălie a arcașilor Măriei Sale asupra leșilor în Codrii Cosminului, sus, pe Dealul Cerului la Cosmin, pe unde și-a purtat pașii și a repurtat una din cele mai strălucite victorii vrednicul Voievod, pe teritoriul satului Hrușăuți sau cum i se mai spune, Plaiul lui Vodă, comuna Voloca, la hotar cu satul Valea Cosminului, unde, prin osârdia parohului Bisericii ”Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Hrușăuți, părintelui Dumitru Tocar, a protopopului Ioan Gorda, cu mâna darnică a enoriașilor din Voloca și Hrușăuți și sprijinul financiar al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, la 15 iulie 2024, a fost înălțată și sfințită Sfânta Cruce, simbolicul monument care le va aminti urmașilor despre vrednicul și viteazul înaintaș, s-au  adunat cu mic și mare, români din Hrușăuți care îşi iubesc Neamul, își preţuiesc înaintașii, nu-și uită trecutul glorios.

Întru cinstirea celui mai mare și mai viteaz Domn, pe care l-au avut vreodată românii, România – Patria noastră istorică, în torida zi de 15 iulie 2025, pe o căldură de peste 30 de grade, în pofida faptului că manifestarea a început la ora 10.00 dimineața, Drumul Crucii de la Biserica ”Sfinții Apostoli  Petru și Pavel” din Hrușăuți și până pe Dealul Cerului la Cosmin, la Crucea lui Ștefan cel Mare, credincioșii din Hrușăuți l-au parcurs pe jos, însoțiți de păstorul lor iubit, părintele Dumitru Tocar, și de membrii Corului Bisericesc ”Codrii Cosminului”, alături de dirijorul, maestrul Gheorghe Sadovei.

Părintele Dumitru Tocar, parohul Bisericii ”Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Hrușăuți, împreună cu părintele Dumitru de la Biserica din Valea Cosminului, au citit Acatistul lui Ștefan cel Mare, oficiind o frumoasă și înălțătoare slujbă divină întru veșnica odihnă și pomenire a viteazului și credinciosului Voievod, a vitejilor săi oșteni.

Cucernicul părinte Dumitru Tocar, în predica sa emoționantă a evocat faptele și importanța pe care a avut-o Ștefan cel Mare pentru întreaga creștinătate: ”Ștefan cel Mare a apărat de cotropitori nu doar Moldova, ci întreaga creștinătate. Nu se ducea la război fără să se roage. În timpul lungii sale domnii de 47 de ani, Ștefan cel Mare a ctitorit 44 de biserici şi mănăstiri. Niciodată n-a intenționat să cucerească teritorii străine,  a apărat doar pământul Țării” – Moldovei, a ținut să specifice părintele Dumitru Tocar, referindu-se și la cel mai mare succes militar a lui Ștefan cel Mare - victoria zdrobitoare din Bătălia de la Vaslui împotriva unei puternice armate otomane, conduse de Soliman-Pașa - beilerbeiul Rumeliei, la 10 ianuarie 1475, la victorioasa bătălie din Codrii Cosminului asupra leșilor, conduși de regele Poloniei Ioan Albert, la 26 octombrie 1497, etc. ”Datorită viteazului Domnitor vorbim astăzi limba română. Pentru faptele sale creștinești Biserica Ortodoxă Română l-a canonizat în 1992”, a conchis părintele Dumitru, propunând ca omagierea memoriei lui Ștefan cel Mare la Crucea de pe Dealul Cerului din Cosmin să devină tradițională.

Un pios omagiu i-a adus Sfântului Ștefan cel Mare dl Florin Stan, referent principal la Consulatul General al României la Cernăuți, fiind prezent la manifestare cu un frumos coș de flori tricolore și un pios mesaj:

”Sunt onorat să iau parte la această comuniune spirituală, din partea mea și din partea dnei consul general Irina-Loredana Stănculescu transmit aprecierile noastre pentru tot ceea ce faceți, mai ales în vremurile pe care le trăim. Apropierea de aceste personalități emblematice ale trecutului, nu pot decât să ne întărească sufletește. Ștefan cel Mare, după cum bine a sintetizat Sfinția Sa, viața și faptele sale de arme, nu este o personalitate ce aparține doar românilor, ci una universală. Încă din epocă a fost apreciat. Cronicarul polonez  Jan Dlugosz îl considera îndreptățit să preia comanda oștilor creștine, pentru a face față amenințărilor străine, iar Papa Sixt al 4-lea, drept ”atlet al lui Hristos”. În 1871, când se pregătea o serbare națională a românilor de pretutindeni, Mihai Eminescu se adresa studenților români de la Blaj îndemnându-i la unitate, având drept reper moral figura acestui mare Voievod, Icoana sa să ne călăuzească pentru totdeauna. Să păstrăm tradiția să continuăm pomenirea marilor noastre personalități”.

Deși mulți ani am sperat că pe Dealul Cerului la Cosmin va fi înălțat un monument viteazului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt, precum are hatmanul Mazepa în Galați, căci după câte știu, astfel a fost înțelegerea între oficialitățile române și ucrainene, când românii i-au înveșnicit memoria hatmanului ucrainean la Galați. Ne bucurăm măcar că ne adunăm la Sfânta Cruce de pe Dealul Cerului, Monumentul simbolic întru cinstirea memoriei și gloriei ”Apărătorului creștinătății” – Sfântul Ștefan cel Mare.

Ar fi bine să fie înălțată pe acest loc sfințit de urmele lui Ștefan cel Mare o bisericuță în care să nu se stingă nicicând focul sacru al credinței și gloriei Viteazului Voievod.

Gospodinele din Hrușăuți au  împărțit la toată lumea prezentă colăcei și înghețată ce ne-a răcorit sufletul în torida zi de 15 iulie.

Manifestarea de omagiere a memoriei Sfântului Ștefan s-a încheiat cu imnurile patriotice înălțate de coriștii Bisericii din Hrușăuți, dirijați de maestrul Gheorghe Sadovei și susținuți de parohul Dumitru Tocar - ”Bucovina” și ”Când a fost să moară Ștefan”,

A fost o sărbătoare frumoasă, excelent organizată de enoriașii Bisericii ”Sfinții Apostoli Petru și Pavel” în frunte cu parohul Dumitru Tocar, care a devenit deja tradițională, și care ne va aduna în fiecare an în acest loc sfânt pentru a ne aminti de vrednicii noștri înaintași, pentru a-i aduce un omagiu Sfântului Ștefan cel Mare.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți