Vorbind cu mâna pe inimă, rareori am posibilitate, mai ales în ultimul timp de când nu mai este în viață scumpa-mi măicuță, să-mi vizitez frumoasa baștină – satul Hrușăuți, comuna Voloca, pe unde și-a purtat pașii Viteazul și Credinciosul Voievod, Sfântul Ștefan cel Mare, dar ziua Sfinților Petru și Pavel, Hramul Bisericii, mi-au adus în suflet bucuria de a mă afla, la invitația cucernicului părinte Dumitru Tocar, împreună cu Excelența Sa, dna Irina Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți, din nou alături de dragii mei consăteni, în această oază a dumnezeirii, unde divinul coboară raiul pe pământ și unde măcar pentru o clipă am uitat parcă de grozăviile războiului din Ucraina, cu lacrima în suflet după o tragică noapte petrecută în Cernăuți cu atacuri de drone inamice și rachetă, cu morți și răniți.
Înălțată din inițiativa protoiereilor mitrofori Dumitru Tocar, actualul paroh al Bisericii ”Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Hrușăuți, lui Vasile Paulencu, paroh al Bisericii din Crasna, și protopopului de Hliboca, Ion Gorda, paroh al Bisericii ”Sfântul Nicolae” din Voloca, care au pus bazele sfântului locaș de închinare, cu harul și iscusința, mâinile de aur ale meșterului popular, arhitectul Nicolae-Aurel BOJESCU, numit „Meşterul Manole al Volocii”, măreţul şi somptuosul locaş de închinare – Biserica din Hruşăuţi, cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, ridicat în memoria și în cinstea viteazului Voievod ŞTEFAN cel MARE şi SFÂNT, cu ocazia aniversării a 500 de ani de la glorioasa victorie repurtată de arcaşii neînfricatului domnitor asupra leşilor, în bătălia din 26 octombrie 1497 din Codrii Cosminului, la 12 iulie 2025, și-a sărbătorit patronii, serviciul divin fiind oficiat de un sobor de alese fețe bisericești din ținut și din România, în frunte cu părintele paroh Dumitru Tocar, cel care cu dragoste și evlavie își păstorește enoriașii.
”Părintele nostru e tare blând, preot credincios și cumsecade, vrednic și iubitor, ca al nostru nu mai are nimeni, al nostru e cel mai bun”, îmi spunea scumpa mea mamă când o vizitam. La 80 de ani, mergea pe jos câte 2 km în fiecare duminică și de sărbători, ca să nu lipsească de la Sfânta Biserică.
Înălțată pe pământ strămoșesc, în Țara de Sus a Moldovei lui Ștefan cel Mare, modelul bisericii e cel al Mănăstirii de la Curtea de Argeş, cu turnuri răsucite, piatra de temelie a sfântului locaș a fost pusă la 15 martie 1993, de preoții Ion Gorda și Vasile Paulencu, care au instalat o cruce pe locul viitorului altar, sfințită apoi la 21 martie același an.
Construcţia Bisericii din Hruşăuţi a durat 10 ani, din lipsă de mijloace băneşti – 1993-2003, fiind finalizată cu sprijinul Guvernului României.
Parohul Dumitru Tocar, cel care ține în acest templu dumnezeiesc, înălțat în cinstea Sfântului Ștefan cel Mare, mereu aprinsă flacăra credinței și memoria vrednicului înaintaș, cu sufletul deschis în fața altarului și lui Dumnezeu, împreună cu cucernicul părinte Vasile Paulencu, parohul bisericii din Crasna, care a adus și Icoana Făcătoare de Minuni, în înălțătoarele și divinele lor predici s-au referit la viața, faptele creștinești, la jertfa adusă în numele credinței, în numele lui Dumnezeu, a acestor doi Sfinți – Petru și Pavel, îndemnând enoriașii la smerenie și rugăciune, la iubire de aproapele și de Dumnezeu.
Cu ochii și sufletul lăcrimând, consulul general Irina-Loredana Stănculescu a amintit de jertfele atacului de noapte din Cernăuți, în ziua Sfinților Apostoli Petru și Pavel pe stil vechi, specificând faptul că misiunea diplomatică română la Cernăuți nu și-a închis ușile la începutul războiului pe scară largă în Ucraina anume grație curajului hotărâtor al Excelenței Sale de a susține și ajuta românii din Ucraina în aceste timpuri grele:
”Consulatul General al României la Cernăuți a rămas deschis pentru dumneavoastră, să vă fim alături, să vă sprijinim în nevoile pe care le aveți”.
Părintele Dumitru Tocar a adresat mulțumiri dnei consul general, Consulatului General al României la Cernăuți, pentru sprijinul constant și susținere în toate.
Am împărtășit și eu bucuria praznicului Sfinților Apostoli Pentru și Pavel alături de consătenii mei care au avut o sărbătoare dublă – Hramul Bisericii și 30 de ani de preoție a părintelui Dumitru Tocar.
Mulțimea adunată la Sfântul Praznic m-a convins că credința noastră ortodoxă, sfintele noastre altare vor fi veșnice, cât va dăinui Neamul Românesc, iar confruntările cu bisericile e cel mai mare păcat, nu aduc nimic bun, ci trebuie să ne rugăm să se termine groaznicul război, să trăim cu toții în pace și înțelegere.
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți