24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Un președinte a vorbit. Și dintr-o dată, o țară întreagă a tăcut - ca să-l poată, în sfârșit, asculta.

27 mai 2025 р. | Categorie: Actualități

Un președinte a vorbit. Și dintr-o dată, o țară întreagă a tăcut - ca să-l poată, în sfârșit, asculta.

Astăzi, România a fost martoră la o fractură.

O ruptură clară, calmă, ireversibilă.

De tot ce-a fost zgomot, teatru, conspirație, titluri în caps lock.

De vocile care ridică tonul pentru că n-au conținut.

Azi, în plenul Parlamentului, în fața unei țări obosite de lozinci, Nicușor Dan a vorbit simplu. Direct. Clar.

Fără metafore. Fără poezie ieftină.

A spus ce face. Cine. Cum. Și, cel mai important, când.

Nu “vom încerca”, nu “să vedem”.

Ci planuri. Termene. Răspundere.

A fost singur. Fără suporteri de carton. Fără clan. Fără galerie.

Și a rostit, poate, cel mai onest discurs de învestire din istoria recentă.

A vorbit ca un adult.

Într-o cameră în care prea mulți copii încă se joacă de-a revoluția.

Unii întorc spatele. POT, fratele mai mic al AUR, încă trage de populisme, deși e clar:

s-a terminat acest mod de a face politică.

A căzut cortina teatrului. S-a stins lumina pe scena unde se jucau drame conspiraționiste cu microfonul în mână și lacrima la comandă.

Și totuși, în fundal, se mai aude ceva.

Simion urlă. Sau ceea ce reprezintă el, urlă.

Parcă de frică să nu devină irelevant.

Parcă vrea să-ți ocupe spațiul emoțional, să te țină înhămat la un car de război, într-o bătălie care nu mai are nici adversar, nici miză - doar ca să nu vezi că România se așează fără el.

Să nu-l lași singur în înfrângere.

Să suferi cu el.

Ca un copil răzgâiat care nu ințelege că joaca s-a terminat.

Îți fură atenția ca să nu auzi ce se întâmplă cu adevărat în România.

Pentru că ce s-a întâmplat azi nu e doar victorie electorală, ci o restaurare de demnitate

Vezi un președinte care nu mimează.

Nu actor. Nu artificii. Nu spectacol.

Un om. Real. Tăcut. Clar.

Ca aerul tare de munte la primele ore, când nu s-a pornit încă nimeni la drum.

Unde Simion ar fi fost azi la al cincilea tantrum și al șaselea live, acest om a stat. A lucrat. A observat. A depășit. A ascultat. A înțeles.

A venit fără val de emoție.

Și totuși, a adus cea mai clară lumină pe care țara asta a văzut-o în ultimii ani.

Nu sloganuri. Nu promisiuni.

Ci coerență. Direcție. Asumare.

Și asta e nou.

Pentru că a câștigat un mod de-a fi.

Să fii sincer - și să reușești.

Să fii calm - și să convingi.

Să nu minți - și totuși să câștigi.

Nu e doar victoria lui.

E victoria tuturor românilor.

Inclusiv a lui Simion.

Dacă e român.

Așa că lăsați-l.

Lăsați-l să-și plângă necazul.

Să-și tragă carul de război în gol, până obosește.

Voi nu mai sunteți datori să mergeți cu el.

Pentru că, dacă o faceți, ratați.

Ratați liniștea.

Ratați România.

Ratați ziua în care politica s-a decuplat de la microfon și s-a reconectat la verticalitate.

Președintele României a fost emoționat de onorurile militare. Dar nu părea să fie fala unui șef de stat, ci apăsarea unui om care simte, în tăcere, că pe umerii lui s-a așezat povara grea a unui popor care speră să nu mai fie trădat.

Azi, România nu s-a mai ridicat în picioare să scandeze lozinci.

S-a așezat. În sfârșit. Liniștită. Demnă. Prezentă.Pagina de Facebook Diana Malasii