
LA VOLOCA, CREDINŢA ŞI IUBIREA DE NEAM
VIBREAZĂ ŞI DĂINUIE SUB ACELAŞI DANGĂT DE CLOPOT (La Hramul Bisericii ”Sfântul Nicolae” pe stil vechi)
Ori de câte ori am fericita ocazie să-mi vizitez scumpa baştină, pitoreasca aşezare de vrednici şi harnici români – satul Voloca, inima îmi lăcrimează de bucurie pentru bravii mei consăteni, pentru care puterea rugăciunii şi iubirea de Grai, moştenite din străbuni, vibrează şi perpetuă sub acelaşi dangăt de clopot.
Apropo, volocenii sunt dintre favoriţii sorţii, căci Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae oferă credincioşilor din Voloca două zile de aleasă bucurie duhovnicească în lumina divină a prăznuirii hramului bisericii parohiale – la 22 mai şi la 19 decembrie – Sfântul Nicolae de Vară și, respectiv, Sfântul Nicolae de Iarnă.
Înălţată de străbuni spre dăinuirea neamului pe acest munte al credinţei, cel mai pitoresc deal al satului, botezat Dealul Bisericii, la începutul secolului XX, Biserica cu hramul „Sfântul Nicolae” din frumoasa vatră românească Voloca pe Derelui, unul dintre cele mai vechi şi impunătoare lăcaşe de cult din lemn din ţinut şi chiar din Ucraina, şi-a sărbătorit patronul.
Sfânta
liturghie a fost oficiată de un sobor de vrednici slujitori ai altarului în
frunte cu părintele paroh Ion Gorda,
protopop de Hliboca, ajutat de preoții Dumitru Tocar, paroh la Biserica
”Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, Vasile Paulencu, paroh la Crasna, Pavel
Paulencu, paroh al Bisericii Înălțarea Domnului” din Cernăuți, etc., care în
predica lor au adus enoriaşilor spre exemplu
faptele drepte şi generoase ale Făcătorului de Minuni - Sfântul Nicolae,
praznicul Sfintei Biserici înălţându-se în sferele duhovniceşti şi prin
cântările divine ale membrilor corului bisericesc din Voloca.
A împărtăşit cu românii din Voloca bucuria înălțătorului Praznic, după cum a mărturisit, Excelența Sa Irina-Loredana Stănculescu, consulul general al României la Cernăuți, însoţită de consulul general de carieră Cristian Dacica, care au răspuns invitaţiei Sfinției Sale, părintelui protopop de Hliboca, Ion Gorda.
Cu sufletul frumos în faţa altarului, parohul Ion Gorda, dar și cucernicii părinți Dumitru Tocar și Vasile Paulencu, în duhovniceasca predică, îndrumându-şi enoriaşii pe calea credinţei şi păstrării celor Sfinte ale neamului
Sfinția Sa, părintele Ion
Gorda i-a mulţumit Excelenţei Sale Irina-Loredana
Stănculescu pentru prezență, că e mereu alături cu gândul și cu
sufletul de comunitatea românească din Bucovina istorică, dar și pentru sprijin şi susţinere.
Adresându-i părintelui Ion Gorda mulţumiri pentru divina rugăciune rostită în graiul mamei, în care comunicăm cu Dumnezeu, Excelenţa Sa a constatat greutățile, timpurile dificile prin care trece în prezent biserica românească din Ucraina, a mulţumit volocenilor pentru că sunt evlavioşi, păstrează această bogăţie spirituală, pe care au moştenit-o de la părinţi, se roagă şi dăinuiesc în limba strămoşilor, felicitându-i pe toți cei care poartă numele Nicolae, exprimându-și dorința să se instaureze pacea mult dorită, ca toți eroii care luptă în sângerosul război să se întoarcă acasă.
Unui mesaj de felicitare din partea celui mai de vază gospodar al comunei, primarul
Valentin Hlopina, a dat citire, felicitându-și consătenii cu Praznicul
Sfântului Nicolae Făcătorul de Minuni, alt mare gospodar, secretarul primăriei
Voloca, Dumitru Zaharciuc.
Frumos împodobită pentru praznicul împărătesc cu suave flori din grădina dragostei și iubirii de cele sfinte de harnicele gospodine ale satului, ajutate de Sfinția Sa părintele Ion Gorda, Biserica „Sfântul Nicolae” din Voloca e un adevărat templu al evlaviei şi dăinuirii românului prin credinţă şi iubire faţă de Dumnezeu, de neam, de strămoși.
Să ne rugăm lui Dumnezeu, dragi consăteni, dragi români, în dulcele grai românesc, în el să dăinuim cât lumea, or, nu e rugă mai primită de Cel de Sus, decât o rugăciune în graiul mamei, în graiul strămoșilor.
Felicia Nichita-Toma, „Zorile Bucovinei”,Cernăuți