
Statul Major General a promis că „va efectua o anchetă și va lua o decizie” după ce comandantul Batalionului 47 al Brigăzii Mecanizate Separate Magura, Oleksandr Șyrșin, a acuzat comandamentul de „sarcini stupide” și pierderi de vieți omenești nejustificate.
Sursă: Statul Major General
Literal: „... referitor la declarația comandantului unității brigăzii mecanizate separate a 47-a.
Prin ordinul șefului Statului Major General, a fost creat un grup de lucru pentru a studia în detaliu circumstanțele descrise în publicația comandantului Brigăzii Mecanizate Separate Magura, Oleksandr Șyrșin.
Ordinele și instrucțiunile primite de la diferite niveluri de comandă militară vor fi analizate în detaliu separat pentru a determina oportunitatea deciziilor luate în situația de luptă actuală.
„În funcție de rezultatele inspecției, se vor lua deciziile corespunzătoare.”
Pentru referință: brigada a 47-a îndeplinește sarcini în regiunea Kursk din toamna anului 2024.
Șirșin a devenit comandantul Batalionului 47 Brigăzii în iulie 2024.
Pe 17 mai, Șirșin a acuzat comandamentul de „sarcini stupide” și pierderi nejustificate de vieți omenești și a scris, de asemenea, un raport prin care solicita demiterea sa din funcție.
Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda,