
Miting pro-Europa de amploare a avut
loc în Bucureşti - ”Ieşim la vot, râmânem în UE !”
Peste 10.000 de oameni au luat parte la impresionantul miting de susţinere a
parcursului european al României
Mitinguri pro-Europa au avut loc, vineri seară, în Bucureşti, în marile oraşe ale ţării - Timișoara, Brașov, Iași și Oradea, etc. - sub denumirea ”Un singur drum – Europa”
În Bucureşti au luat parte oameni de toate vârstele care-şi doresc continuarea parcursului european al ţării. Pentru a se atinge acest obiectiv, date fiind condiţiile politico-sociale actuale, oamenii au făcut apel la ieşirea masivă la vot. ”Ieşim la vot, râmânem în UE”, este mesajul participanţilor, care au intonat Oda Bucuriei.
Peste 10.000 de oameni au luat parte la impresionantul miting de susţinere a parcursului european al României. Oamenii au făcut apel la unitate, solidaritate şi libertate.
„Europe, we belong” scrie pe afișele din București. „Niet Kremlin. Yes, Europe”, scrie pe afișele tinerilor de la Timișoara, unde de asemenea au ieșit oameni în stradă.
Mitinguri pro-europene au fost vineri și la Timișoara, Brașov, Iași și Oradea.
Zorile Bucovinei cu referire la presa din Țară, unica md.