
Să ne rugăm în dulcele grai românesc pentru a dăinui ca neam prin evlavie şi iubire - La hramul Bisericii „Sf. Gheorghe” din Storojineţ
Am împărtăşit cu enoriaşii Bisericii „Sfântul Gheorghe” din Storojineţ, de pe moșia Artizanului Unirii Bucovinei cu România – Iancu Cavaler de Flondor, acest praznic al bucuriei, fiind prezentă, împreună cu Excelența Sa, dna Irina-Loredana Stănculescu, consulul general al României la Cernăuți, și consulul general de carieră Cristian Dacica, în oaza de evlavie, unde porţile cerului se deschid cu harul divin şi mirul tămâii, unde Sfinția Sa părinte protopop Vasile Covalciuc, un mare duhovnic al Bucovinei, şi fiul său, părintele Gheorghe, slujesc cu evlavie atât altarul credinţei, cât şi cel al iubirii de neam.
Atmosfera liturgică, tămâiată de rugăciunile impunătorului sobor de feţe bisericeşti din toate raioanele regiunii, şi România – Voievodala Mănăstire Putna, ctitoria lui Ştefan cel Mare şi Sfânt, Câmpulung Moldovenesc (părintele Teodor Giosan), cântările divine ale coriştilor, cuvântul de îndrumare duhovnicească al înalţilor prelaţi în frunte cu IPS Meletie, Mitropolitul Cernăuțiului și a Bucovinei, care au evocat viaţa, suferința şi faptele demne de urmat ale Sfântului Andrei, puterea sacrificiului întru credinţă, îndemnându-i pe credincioşi la fapte bune, credinţă şi armonie, au adus pace și bucurie în sufletul enoriașilor.
Momentele de sublimă înălţare duhovnicească m-au dus cu gândul la comoara sacră – credinţa şi graiul, pe care urmează s-o păstrăm cu sfinţenie pentru urmaşi, astfel precum ne-au lăsat-o străbunii. Deci, să ne rugăm în limba strămoşilor, ca în ea să dăinuim prin credinţă şi iubire.
Credincioșii prezenți la Praznicul împărătesc au primit binecuvântare arhierească la hramul locașului lor de închinare. Cu suflet frumos în faţa altarului, în cuvântul său preoţesc, Sfinția Sa părintele Vasile Covalciuc, dar şi ÎPS Meletie, au subliniat importanţa valorilor creştine şi rolul sfinţilor îngeri în viaţa fiecăruia dintre noi.
Părintele protopop Vasile Covalciuc i-a felicitat pe slujitorii sfântului altar care poartă numele patronului, Sf.Gheorghe Purtătorul de Biruinţă, de asemenea, și pe fiul său, părintele protoiereu mitrofor Gheorghe Covalciuc, cu dublul eveniment – 10 ani de slujire la altarul credinței, a adresat cuvinte de mulţumire dnei Irina Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuţi, pentru susținere și ajutor, prezentă la Hramul Bisericii în corpore cu consulul Cristian Dacica, îndemnându-i pe credincioşi la rugăciune spre lumina credinţei şi veşniciei, A amintit de timpurile dificile prin care trece în prezent biserica ortodoxă din Ucraina, când sunt acaparate bisericile, iar preoții izgoniți, persecutați, îndemnând enoriașii la rugăciune și unire, ca Dumnezeu sa oprească această mare nedreptate.
Acum în aceste timpuri dificile, tragice pentru Ucraina, pentru locuitorii ei, România, Patria noastră istorică, o ajută şi o sprijină în toate, e prietenul adevărat care la nevoie se cunoaşte - îi ajută nu doar pe români, dar şi pe ucraineni, ar trebui şi aceştia să ne răspundă cu tot atâta sinceritate şi dragoste, să ne putem instrui copiii, nepoţii în limba română, în graiul strămoșilor.
Lumina sărbătorii a adus căldură şi bucurie în sufletele enoriaşilor şi prin piosul mesaj, adresat de Excelenţa Sa, dnaIrina Loredana Stănculescu, care le-a urat tuturor pace, sănătate, şi prosperitate în familie, părintelui Vasile Covalciuc i-a mulţumit pentru tot ce face întru credinţa străbună şi dăinuirea neamului. Superbul coș de flori pe care diplomatul român l-a dăruit părintelui Gheorghe a îmbrățișat credincioșii în dulcea aromă a evlaviei și iubirii.
Acum, când porţile divinului sunt larg deschise, dar şi în zilele ce vor urma, să venim cu odraslele la izvorul credinţei, precum o fac românii din Storojineţ, să ne rugăm în dulcele grai românesc, pentru a dăinui ca neam prin evlavie şi iubire.
Felicia NICHITA-TOMA pentru „Zorile Bucovinei”, Cernăuți