24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

”Comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, Oleksandr Syrskyi, trebuie să demisioneze… Comandă învechită și ordine periculoase”: un militar a vorbit despre problemele armatei

9 aprilie 2025 р. | Categorie: Actualități

”Comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, Oleksandr Syrskyi, trebuie să demisioneze… Comandă învechită și ordine periculoase”: un militar a vorbit despre problemele armatei

Fostul șef de stat major Azov și prizonier de război Bohdan Krotevyci a vorbit despre ordinele de comandă periculoase și despre abordările învechite ale războiului.

Locotenent-colonelul Bohdan Krotevyci ("Tavr")

Fostul șef de stat major al Brigăzii a 12-a a Gărzii Naționale a Ucrainei „Azov”, participant la războiul ruso-ucrainean și personalitate publică Bohdan „Tavr” Krotevyci a vorbit într-un interviu cu The Guardian despre problemele de pe front și despre motivele pierderii unui număr mare de apărători în război.

Intenția de a demisiona din Forțele Armate ale Ucrainei

Locotenent-colonelul Krotevyci este un veteran de război care încă servește în rândurile Forțelor Armate ale Ucrainei. Potrivit acestuia, este „sigur cu 70% că a decis deja să demisioneze” din armata ucraineană. Motivul acestei decizii au fost cererile soldaților de la comandanți să „facă ceea ce nu ar face ei înșiși”.

„Tavr” ca fost prizonier de război are dreptul oficial de a fi eliberat din serviciul militar.

Trupele ruse se află deja într-un sat din regiunea Sumî, dar Seleznev a oferit detalii importante

Krotevyci a povestit ce l-a determinat să părăsească rândurile armatei ucrainene. În special, potrivit acestuia, Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a ordonat ca, după rotație, militarii să fie plasați nu în spate, ci la 50 de metri de linia frontului - de obicei la punctele de observație.

„Acest lucru îi pune pe toți acești oameni în pericol grav. „Comandamentul nu înțelege în mod criminal principiile moderne ale războiului, în special modul în care funcționează dronele FPV și bombele ghidate”, a spus ofițerul de luptă.

Probleme la comanda Forțelor Armate ale Ucrainei

Potrivit armatei, comandamentul ucrainean „are încă mentalitatea celor care luptă în al Doilea Război Mondial”. Și anume, comandanții refuză să recunoască noi mijloace de distrugere a țintelor.

După cum a subliniat Krotevyci, datorită extinderii active a utilizării dronelor FPV, care pot funcționa la o distanță de până la 22 km, și a bombelor rusești de planare, ocupanții au crescut brusc adâncimea liniei frontului.

"Ei încă refuză să recunoască noi mijloace de distrugere a țintelor. Iar ccomandantul armatei s-a bazat pe reglementările emise în 2016 pentru a justifica forțarea soldaților să se bazeze până acum, o perioadă în care "războiul era foarte diferit", a menționat oficialul militar.

Critica lui Syrskyi

Locotenent-colonelul Krotevyci consideră că comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, Oleksandr Syrskyi, ar trebui să demisioneze. El l-a acuzat pe Syrskyi că nu a condus operațiuni ofensive eficiente, precum și că pierderile uriașe ale trupelor ucrainene sunt din cauza deciziilor proaste.

Potrivit armatei, singura lovitură reușită a fost la Kursk în august 2024, unde forțele ucrainene au găsit cel mai slab punct în apărarea inamicului, dar manevra nu a avut un impact semnificativ asupra situației generale de pe front.

"Syrskyi a fost prea concentrat să atace Rusia când am avut probleme uriașe în apărarea Pokrovsk-ului în sudul Donbasului. "Au stat acolo prea mult timp și a dus la mari pierderi", a spus Krotevyci.

”Zorile Bucovinei” cu referire la Ukrainska pravda