
În SUA zeci de persoane au decedat în urma tornadelor violente
Furtuni puternice, însoțite de tornade și ploi cu rafale au lovit mai multe state americane. Vijelia a provocat moartea a cel puțin 34 de persoane. Iar bilanțul este în creștere, spun autoritățile. Alte câteva zeci de persoane au fost rănite. Furia naturii a lăsat în urmă un adevărat dezastru.
Autoritățle au declarat stare de urgență în mai multe state, scrie radiomoldova.md. Furtuni de proporții au măturat la propriu centrul și sudul Statelor Unite. Cele mai afectate sunt statele Missouri, Arkansas, Texas, Oklahoma, Kansas și Mississippi, unde a fost declarată stare de urgență. Cel mai mare număr de victime a fost înregistrat în Missouri, unde au murit 12 oameni.
Alte opt persoane și-au pierdut viața într-un accident în masă în Kansas cu 50 de vehicule, cauzat de o furtună puternică de praf. Trei persoane au fost ucise și alte 32 au fost rănite în Arkansas. Sunt victime și în Mississippi, Texas și Oklahoma.