
Știri din Cernăuți. O altă pierdere grea. În războiul cu Rusia a murit românul Vasile Pintilei din Horbova , Ținutul Herța
Regiunea Cernăuți a mai pierdut un Erou care și-a dat viața apărând Ucraina de invadatori.
Acest lucru a fost raportat pe pagina de Facebook a comunității Ostrița.
La 24 februarie 2025, în timpul unei lupte defensive în apropierea așezării Ciasiv Yar, regiunea Donețk, a fost ucis un militar în vârstă de 41 de ani, Vasie Pintilei.
Inamicul a efectuat o lovitură cu drone FPV asupra grupului de evacuare, în urma căreia Vasile a obținut răni mortale.
Eroul s-a născut pe 12 ianuarie 1984 și a locuit în satul Horbova, comuna Ostrița, Ținutul Herța, raionul Cernăuți. Acolo va fi dus pentru un ultim rămas bun..
Cortegiul funerar a plecat azi, 13 martie, la ora 11:30 din Cernăuți. Înmormântarea va avea loc mâine, 14 martie, la ora 14.00 în satul Horbova.
"Memorie veșnică și glorie Apărătorului! Exprimăm sincerele noastre condoleanțe familiei.
Amintire veșnică Eroului!