
”Și totuși există iubire”…la Cernăuți! ”Dacă n-ar fi iubirea m-aș teme de viață”. Dragobete - sărbătorit la Palatul Național al Românilor din Cernăuți.
Și după ani și ani doar se confirmă, ”ce-a spus cândva poetul e purul adevăr, IUBIREA mișcă lumea și soarele pe cer". Atât de frumos și sugestiv a cântat în versurile sale Iubirea poetul Grigore Vieru, învățându-ne să iubim românește.
Și astăzi, 23 februarie, la fel de frumos a fost cântată Iubirea la Palatul Național al Românilor din Cernăuți, Sărbătoarea Iubirii, Dragobetele, fiind organizată de Societatea ”Doamnele Române” , cu susținerea Consulatului General al României la Cernăuți.
Amfitrioanele sărbătorii – dna Maria Toacă, președinta, și vicepreședinta societății, artista Carolina Jitaru, au regizat ingenios și moderat cu eleganță programul sărbătorii, iar dna Valentina Vovc, meșterița cu mâini de aur, a expus ochilor frumosul odor, prevestitorul primăverii – Mărțișorul, prin expoziția de Mărțișoare vernisate, confecționate de ea cu iubire și dragoste.
Nobilul gest al diplomaților români – consulul Cristian Dacica, referentul principal Florin Stan, în frunte cu Excelența Sa, dna Irina-Loredana Stănculescu, au adus în oaza iubirii românești, cu florile dăruite cu dragoste din suflet, un crâmpei de primăvară și speranța la pace și fericire.
Iubirea este muzica sufletului, poezia sentimentelor, afirmă poeții cei veșnic îndrăgostiți. Or, după cum mărturisea același Grigore Vieru: ”Dacă n-ar fi iubirea m-aș teme de viață”.
Și aici, în leagănul românității, la Palatul Național al Românilor din Cernăuți, unde îi cresc aripi dorului românesc, de Dragobete, iubirea ne-a adus bucurie în suflete, fiind cântată cu dor în versuri de îndrăgostiții poeți – Nicolae Șapcă, Doina Staric, Gheorghe Bodnaraș, dar și de alți români îndrăgostiți de poezie – Dumitru Zaidel, Elena Poclitar, Elena Nandriș, Tatiana Tutunaru Bârzu, Felicia Vrânceanu, Natalia Proțiuc, Vasile Rauț.
Dna
Irina-Loredana Stănculescu a felicitat doamnele prezente cu ocazia Sărbătorii
Iubirii, asigurându-ne de iubirea ce o avem din partea tuturor diplomaților români
de la Consulatul General al României la Cernăuți. Profesoara Viorica Stan s-a
referit la iubirea pe care trebuie s-o avem fiecare în suflet,
precum scrie Cartea Sfântă, iar dl
Florin Stan a venit cu un ”gând frumos de pace, de dragoste între noi și totul ce e mai frumos în
viață”. Aceeași iubire românească a vibrat și în vocea dl Vasile Bâcu,
președintele Societății ”M. Eminescu”.
Au cântat Iubirea atât de frumos și dulce precum e însăși Iubirea vedetele noastre iubite - Carolina Jitaru, Natalia Proțiuc, simpaticele crăiese din Formația ”Vocea Neamului”, conduse de Elena Nandriș.
Sărbătoarea de astăzi a Dragobetelui, prin vocea divină a colegei noastre, artistei Carolina Jitaru, ne-a șoptit încă o dată să ajungă la inima fiecăruia: ”Și totuși există iubire!”
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți