24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Marii poeți ai neamului – omagiați la liceul din Cupca de Ziua Limbii

21 februarie 2025 р. | Categorie: Bucovina

Marii poeți ai neamului – omagiați la liceul din Cupca de Ziua Limbii

române

Poeții neamului Mihai Eminescu și Grigore Vieru iubiți de toți, despre care am scris

zilele acestea mult pe rețelele de socializare, sunt întotdeauna iubiți de toți și

onorați la liceul din Cupca.

De ani la rând îi comemorăm anual la liceul nostru. O deosebită importanță

acordăm mai ales măsurilor din acest an jubiliar, pentru ambii.

Cele 4 profesoare de limbă maternă acordă o atenție deosebită mai ales în

aceste zile, studierii, atât la orele de literaturtă română, dar și în afara orelor de

clasă, a operei marelui Eminescu, dar și marelui fiu al Basarabiei.

Activ s-au încadrat în pregătirea măsurilor dedicate poetului, membrii

cenaclului literar „Lămâița”, a comitetului școlăresc, dar și alți elevi ai liceului nostru.

Astfel am amenajat în sala de festivități a liceului o mare expoziție dotată cu

lepbookuri, cărți, reviste, fotografii, ziare, de și despre viața și opera lor

nemuritoare.

„În grădina limbii române” a fost intitulată măsura dedicată Zilei Mondiale a

Limbii materne.

Profesoara de limba maternă, dna Lucica Dușceac, a pregătiti cu elevii clasei a

9-a, a căror dirigintă este, dar și a 6 și a 7-ea, unde predă lecții, o rubrică interesantă

sub genericul „Limba română - Eminescu, Vieru”.

O altă profesoară de limba maternă, dna Marilena Zâgrea, a pregătit un

interesant lepbook dedicat lui Grigore Vieru și o măsură cu elevii clasei a 5-ea

intitulată „Eu sunt poetul acestui neam”. Tot ea i-a îndrumat pe elevii clasei a 11-ea

la un frumos recital poetico-muzical dedicat lui Eminescu. Elevii clasei absolvente au

fost îmbrăcați în costume de epocă. În deosebi i-au impresionat pe toți personajele

care i-au reprezentat pe Mihai Eminescu și Veronica Micle.

Profesoara Olimpia Bojescu a pregătiti cu elevii clasei a 10-ea o masă cu

mâncări tradiționale românești, de acele care se foloseau și pe vremea când

Eminescu se plimba cu Creangă prin Iașul de altădată.

Eleva clasei a 10-ea Nicoleta Bojescu, cea despre care scriam nu demult în

ziarele noastre, a interpretat un cântec „Graiul meu” pe versurile lui Grigore Vieru.

Toți elevii participanți s-au învrednicit de diplome cu chipurile celor doi mari

poeți ai neamului.

În toate clasele s-a vorbit și se vorbește în toate aceste zile ale lunii lui Făurel

despre importanța operei celor doi Luceferi ai poeziei românești. De fapt pe

parcursul întregului an de învățământ vom vorbi atât despre Eminescu, cât și despre

Vieru. Doi mari titani ai literaturii române, doi poeți deosebiți, doi nemuritori, care

ne vor fi alături de-a pururi.

ELEONORA SCHIPOR, pedagog-organizatoare la liceul din

Cupca