
Marii poeți ai neamului – omagiați la liceul din Cupca de Ziua Limbii
române
Poeții neamului Mihai Eminescu și Grigore Vieru iubiți de toți, despre care am scris
zilele acestea mult pe rețelele de socializare, sunt întotdeauna iubiți de toți și
onorați la liceul din Cupca.
De ani la rând îi comemorăm anual la liceul nostru. O deosebită importanță
acordăm mai ales măsurilor din acest an jubiliar, pentru ambii.
Cele 4 profesoare de limbă maternă acordă o atenție deosebită mai ales în
aceste zile, studierii, atât la orele de literaturtă română, dar și în afara orelor de
clasă, a operei marelui Eminescu, dar și marelui fiu al Basarabiei.
Activ s-au încadrat în pregătirea măsurilor dedicate poetului, membrii
cenaclului literar „Lămâița”, a comitetului școlăresc, dar și alți elevi ai liceului nostru.
Astfel am amenajat în sala de festivități a liceului o mare expoziție dotată cu
lepbookuri, cărți, reviste, fotografii, ziare, de și despre viața și opera lor
nemuritoare.
„În grădina limbii române” a fost intitulată măsura dedicată Zilei Mondiale a
Limbii materne.
Profesoara de limba maternă, dna Lucica Dușceac, a pregătiti cu elevii clasei a
9-a, a căror dirigintă este, dar și a 6 și a 7-ea, unde predă lecții, o rubrică interesantă
sub genericul „Limba română - Eminescu, Vieru”.
O altă profesoară de limba maternă, dna Marilena Zâgrea, a pregătit un
interesant lepbook dedicat lui Grigore Vieru și o măsură cu elevii clasei a 5-ea
intitulată „Eu sunt poetul acestui neam”. Tot ea i-a îndrumat pe elevii clasei a 11-ea
la un frumos recital poetico-muzical dedicat lui Eminescu. Elevii clasei absolvente au
fost îmbrăcați în costume de epocă. În deosebi i-au impresionat pe toți personajele
care i-au reprezentat pe Mihai Eminescu și Veronica Micle.
Profesoara Olimpia Bojescu a pregătiti cu elevii clasei a 10-ea o masă cu
mâncări tradiționale românești, de acele care se foloseau și pe vremea când
Eminescu se plimba cu Creangă prin Iașul de altădată.
Eleva clasei a 10-ea Nicoleta Bojescu, cea despre care scriam nu demult în
ziarele noastre, a interpretat un cântec „Graiul meu” pe versurile lui Grigore Vieru.
Toți elevii participanți s-au învrednicit de diplome cu chipurile celor doi mari
poeți ai neamului.
În toate clasele s-a vorbit și se vorbește în toate aceste zile ale lunii lui Făurel
despre importanța operei celor doi Luceferi ai poeziei românești. De fapt pe
parcursul întregului an de învățământ vom vorbi atât despre Eminescu, cât și despre
Vieru. Doi mari titani ai literaturii române, doi poeți deosebiți, doi nemuritori, care
ne vor fi alături de-a pururi.
ELEONORA SCHIPOR, pedagog-organizatoare la liceul din
Cupca