
Frumoasele tradiții ale satului meu natal
Satul Cupca este un sat vechi și frumos de pe Valea Siretului. Avem dealuri, coline,
locuri pitorești, o biserică pe deal, două liceie, o grădiniță de copii, un muzeu
istorico-etnografic, alte edificii, magazine etc. Dar principala bogăție sunt oamenii
harnici, pricepuți, talentați...
Avem anumite date și sărbători legate de diferite evenimente și date
importante. În primul putem menționa sărbătorile de iarnă, care deși în ciuda
vremurilor grele prin care trecem, se mai păstrează totuși. Anume cele legate de
Nașterea Domnului, atunci când trei zile și trei nopți se colindă cu specificul local.
Tot frumos este și obiceiul de Iordan, când se sfințește agiasma mare la crucea de
ghiață făcută în curtea bisericii locale. Un alt obicei este și cel legat de sărbătoarea
hramului. La Cupca, hramul este de sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil. Biserica este
frumos gătită de sărbătoare. Se adună mulți preoți din satele vecine care oficiază
serviciul divin. Pe urmă toți oaspeții sosiți din alte părți sunt serviți cu bucate
pregăte de gospodinele din sat.
La gimnaziul nostru avem de asemenea felurite măsuri extrașcolare cum sunt:
sărbătoarea toamnei, Ziua profesorului, ziua păcii, săptămânile pe obiecte etc.
Ținem mult la portul, credința, graiul, vechile tradiții, obiceiuri, datini. Ele
sunt comorile noastre spirituale.
Victoria Todirescu, elevă a liceului din Cupca, membră a comitetului
școlăresc, membră a cenaclului literar „Lămâița”