
La summit-ul de urgență de la Paris liderii europeni n-au reușit să ajungă la un acord cu privire la trimiterea de trupe în Ucraina – Politico
Donald Tusk și Emmanuel Macron la un summit de urgență la Paris. Foto: Getty Images
Președintele francez Emmanuel Macron a organizat o întâlnire de urgență cu liderii UE după ce SUA au anunțat începerea negocierilor cu Rusia pentru a pune capăt războiului din Ucraina fără participarea Europei și a Kievului. Cu toate acestea, în ciuda discuțiilor îndelungate, liderii europeni nu au reușit să ajungă la un consens cu privire la chestiuni cheie, inclusiv trimiterea de trupe în Ucraina și garanțiile de securitate.
Sursa: Politico
Detalii: Potrivit publicației, întâlnirea de urgență a liderilor europeni de la Paris, care a durat 3,5 ore, a fost o „dezamăgire completă”.
Un summit de urgență a avut loc la Paris în seara zilei de 17 februarie, convocat de președintele francez Emmanuel Macron după ce trimisul special al președintelui american Donald Trump pentru Rusia și Ucraina, Keith Kellogg, a declarat că Statele Unite nu văd Europa la masa negocierilor pentru a pune capăt războiului ruso-ucrainean.
„Înțelegem că astfel de întâlniri nu se încheie cu decizii”, a declarat premierul polonez Donald Tusk după discuții.
Literal: „Liderii nu au prezentat nici o idee comună nouă, în schimb s-au certat referitor la trimiterea de trupe în Ucraina și au vorbit din nou despre banalități precum ajutarea Kievului și creșterea cheltuielilor pentru apărare”.
Detalii: Președintele american Donald Trump a exclus posibilitatea de a trimite trupe americane și de a acorda Ucrainei aderarea la NATO, lăsând problema garanțiilor de securitate la latitudinea țărilor europene.
SUA au trimis, de asemenea, un chestionar aliaților europeni din NATO, cerându-le să-și determine capacitatea de a sprijini un acord de pace, dar nu s-a ajuns la un consens.
Franța și Marea Britanie au susținut ideea introducerii unui contingent de menținere a păcii, dar cu condiția participării Statelor Unite.
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a subliniat că Statele Unite trebuie să acționeze ca un „balanț” pentru a descuraja Rusia.
Cu toate acestea, Polonia, care este un stat din prima linie și unul dintre cei mai apropiați aliați ai Ucrainei și are, de asemenea, una dintre cele mai mari armate din Europa, a refuzat să-și trimită trupele.
„Nu intenționăm să trimitem soldați polonezi în Ucraina”, a spus Tusk la Varșovia înainte de a zbura la Paris.
„Polonia pur și simplu nu are capacitatea suplimentară de a trimite trupe în Ucraina”, a declarat un înalt oficial polonez, sub condiția anonimatului.
El a menționat că țara are granițe lungi cu exclava rusă Kaliningrad și Belarus, aliată Rusiei, care trebuie întărite de trupele poloneze.
"Francezii sunt departe, așa că pot trimite soldați în Ucraina; suntem aproape, așa că nu putem", a spus un înalt oficial polonez.
Cancelarul german Olaf Scholz a subliniat că orice dezbatere despre trimiterea forțelor de menținere a păcii este „complet prematură” și „foarte nepotrivită”.
Premierul danez Mette Frederiksen a mai remarcat că, înainte de a trimite trupe, „trebuie clarificate multe, multe puncte, pentru că este vorba despre siguranța bărbaților și femeilor noștri”.
Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda, TSN