Dacă și bisericile ne-or lua, Doamne, unde ne-om ruga?
Intenția de acaparare a Bisericilor românești din Storojineț - Biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil de la Maidan, în curtea căreia se află mormântul lui Iancu Cavaler de Flondor, Făuritorul Unirii Bucovinei cu România, și Biserica Sfântul Gheorghe din centrul orașului
Am scris nu o dată că o asemenea armonie interetnică, unitate,înțelegere deplină precum în protopopiatul Storojinețiului nu există în alte raioane. Și aceasta grație Sfinției Sale Vasile Covalciuc, protopop de Storojineț, care din bunătatea, generozitatea sa împarte la fiecare – ajută oamenii sărmani, adăpostește refugiați ucraineni, sprijină armata ucraineană.
Și pentru acest bine pe care îl face este răsplătit – reprezentanții Bisericii Ortodoxe Ucrainene intenționează să acapareze aceste două biserici românești în care serviciul divin e oficiat în română și ucraineană.
De cel puțin 20 de ani părintele Vasile Covalciuc împreună cu ziarul Zorile Bucovinei organizează aici, la mormântul Cavalerului Unirii, parastase de pomenire a marelui bărbat al neamului – la 3 august, în ziua nașterii lui Iancu Flondor, și la 28 august, de Ziua Bucovinei.
N-am crezut că sechestrarea va ajunge și la bisericile noastre românești, având în vedere sprijinul pe care-l acordă România Ucrainei în războiul cu invadatorul rus. Tinerii noștri mor apărând Ucraina. Dar, probabil, în Ucraina rămâne actuală înțelepciunea ”Lupul părul își schimbă, iar năravul ba”.
E îngrijorător și alarmant ceea ce se întâmplă. Îl îngrijorează mult și pe Sfinția Sa părintele Vasile Covalciuc, care s-a adresat enoriașilor pe pagina sa de Facebook:
”Dragi enoriași ai comunității noastre religioase! Știți cu toții că parohia noastră a fost întotdeauna un loc de unitate, rugăciune și sprijin spiritual pentru fiecare dintre noi! A sosit timpul să ne apărăm credința și căminul spiritual, Mâine, duminică, 9 februarie 2025.
Din păcate, situația cu sechestrarea templelor a afectat și comunitatea noastră religioasă.
Pe 9 februarie 2025 , duminică, reprezentanții BOU planifică să organizeze o întâlnire în piața din centrul orașului, la ora 16:00, la care doresc să voteze și să acapareze biserica comunității noastre religioase ”Sfântul Gheorghe” din centru și Biserica ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” de la Maidan.
De aceea, vă rugăm, în numele întregii comunități religioase și al protopopiatului nostru, să vă uniți mâine, 9 februarie 2025, și să veniți la Sfânta Liturghie la Biserica Sfântul Gheorghe din orașul Storojineț.
La ora 15.00, va avea loc o slujbă de rugăciune pentru Ucraina și apărătorii noștri, urmată de o slujbă de pomenire a soldaților căzuți, după care noi, împreună cu preoții din raionul nostru, ne vom alătura într-o procesiune la o întâlnire în piața de lângă Administrația Orașului și ne vom confirma alegerea spirituală și neschimbată de a rămâne în cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene condusă de Mitropolitul Onufrii.
Nu fiți indiferenți, pentru că vor să pună mâna pe Bisericile noastre, vor să ne ia tot ce am construit și restaurat de-a lungul anilor.
Facem tot ce putem, dar când suntem acuzați și numiți „trădători” ne doare.
Să fie Domnul Dumnezeu judecător, dar noi, copii ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice, trebuie să ne confirmăm loialitatea față de BOU.
Înger păzitor, minte strălucitoare, har tuturor”.
Cu credință, speranță și rugăciune, protopopul raionului Storojineț Vasile Covalciuc
Informează Zorile Bucovinei, Cernăuți, nordul istoric al Bucovinei