25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

„Ușile închisorilor se vor deschide, dar capacul sicriului nu: ofițerul brigăzii 155, care a fugit la SZH, despre prăbușirea brigăzii.

5 ianuarie 2025 р. | Categorie: Politic

„Ușile închisorilor se vor deschide, dar capacul sicriului nu: ofițerul brigăzii 155, care a fugit la SZH, despre prăbușirea brigăzii.

Ofițerul susține că condițiile din lagărul pentru militari din Franța, unde locuiau ucrainenii, erau similare cu închisorile. Luptătorii au fost păziți cu câini și drone pentru a-i împiedica să fugă.

Foto: Luptători ucraineni ai brigăzii 155 în pregătire în Franța.

Un ofițer al brigăzii 155, care a fost implicat în crearea unității, a vorbit despre cazurile în masă a părăsirii pozițiilor în brigadă și incompetența comandamentului.

Un militar, care a fugit, a povestit despre acest lucru sub condiția anonimatului într-un comentariu la Radio Svoboda.

Bărbatul spune că nu este ofițer de cadre, ci a absolvit o secție militară de 20 de ani, unde pregătirea era aproape formală.

Ofițerul a fost trimis la divizia de sprijin ingineresc al brigăzii și numit comandant de pluton. Cea mai mare parte a militarilor brigăzii sunt mobilizați. Potrivit acestuia, dacă militarii au promovat cursul de pregătire militară de bază, el nu l-a promovat, pentru că avea deja gradul de ofițer. Bărbatul recunoaște sincer că nu avea nici cunoștințe relevante în afaceri militare, nici abilitățile necesare.

„Băieții care erau soldați obișnuiți erau luați în fiecare zi la pregătirea militară generală de bază. Nu am trecut prin asta. M-am apropiat de comandanți și le-am spus, ne veți învăța ceva? Înțeleg că ați recrutat oameni, i-ați pus în uniforme, dar eu. nu pot să-mi asum o asemenea responsabilitate, să conduc un pluton și să expun o persoană la pericol. – spune ofițerul.

Studiind în Franța - lagărul este ca o închisoare

Militarul a petrecut o lună antrenându-se în Franța, dar asigură că nu a obținut acolo abilitățile necesare.

Bărbatul susține că condițiile din lagărul pentru militari, unde locuiau ucrainenii, erau asemănătoare închisorilor.

"Zona în care locuiam era complet împrejmuită. Francezii se plimbau cu câini. Pe această zonă s-au lansat drone noaptea. Gardul era cu sârmă ghimpată. Ei bine, cumva am reușit să scăpăm și acolo. Sincer să fiu, dacă n-ar fi fost urmărit ca într-o închisoare, atunci jumătate dintre ei ar fi fugit”, spune soldatul.

Un ofițer nenumit susține că peste o jumătate de sută de luptători au evadat în Franța. Chiar mai mulți au evadat deja în Ucraina.

Potrivit jurnalistului Yurii Butusov, în noiembrie 2024, peste 1.700 de soldați ai acestei brigazi au mers la închisoare. Această cifră este confirmată de un alt ofițer militar, cu care au discutat jurnaliștii publicației.

„Aș prefera să merg la închisoare, dacă sunt prins, atunci mai devreme sau mai târziu ușa închisorii se va deschide, dar capacul sicriului nu se va deschide. Trebuie să găsim un fel de abordare față de oameni. Să le oferim o pregătire adecvată. Se dovedește așa, toată lumea tace, vine vreo echipă de sus, trebuie de făcut cumva”.

Va amintim că jurnalistul Yuriy Butusov a vorbit despre formarea necorespunzătoare a noii create brigăzi 155 mecanizate „Anna Kyivska”, care luptă lângă Pokrovsk. El susține că în timpul antrenamentului în Franța, 50 de militari au părăsit-o în mod arbitrar.

Zorile Bucovinei cu referire la TSN.ua