24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

”Mulțumim Domnului că pot ajuta săracii. N-am venit să fur, am venit să ajut...”. ”Pentru noi Dumitru Morhan e și mamă, și proprietar. E omul lui Dumnezeu”

2 ianuarie 2025 р. | Categorie: Bucovina

”Mulțumim Domnului că pot ajuta săracii. N-am venit să fur, am venit să ajut...”. ”Pentru noi Dumitru Morhan e și mamă, și proprietar. E omul lui Dumnezeu”

Nu prea există asemenea oameni în prezent.

De câte ori merg la Storojineț, Budeneț, de câte ori i-am trecut pragul biroului am auzit doar cuvinte frumoase despre Dumitru Morhan. Modest, lipsit de orgolii, stă de vorbă cu fiecare și împarte din ce are.

Or, omul de afaceri, Dumitru Morhan,  proprietarul Fabricii de apă minerală din Budeneț, Storojineț, nordul istoric al Bucovinei, mecenat român-ucrainean cu inimă mare, cu mâna darnică si suflet generos, decorat cu înalta distincție de stat -  Ordinul”Bogdan Hmelnyțki”  de gradul I, nu poate fi indiferent la durerea aproapelui.

De când a devenit proprietarul Fabricii de apă minerală din Budeneț, Storojineț, nordul istoric al Bucovinei,  nu încetează să ajute oamenii nevoiași, militarii ucraineni, care luptă în sângerosul război cu invadatorii, copiii de la internate, școli și grădinițe, pensionarii, soldații răniți care se tratează în spitalele din Cernăuți. E mereu acolo unde e nevoie de o inimă mare și de o mână de ajutor.

Oamenii îi sunt recunoscători și îi mulțumesc pentru binele făcut, pentru bunătatea sufletului său generos.

De când, cu 12 ani în urmă,  a ridicat din ruine Fabrica de apă minerală din Budeneț, Dumitru Morhan n-a încetat să-i sprijine și să-i ajute pe cei sărmani ce necesită susținere. Om evlavios, conștientizează că sărbătoarea Nașterii Domului – Crăciunul, dar și Anul Nou, nu trebuie să intre în casele oamenilor doar pentru a prăznui, a mânca pe săturate bucate gustoase, ci, mai degrabă, cu milă și îndurare, cu binefacere, iar cel ce are, căruia Dumnezeu i-a dat mai mult, urmează să se împartă cu cei nevoiași, astfel spune Biblia, astfel ne învață Dumnezeu. Și omul de afaceri Dumitru Morhan îndeplinește din plin, cu inima deschisă, aceste porunci.

”Mulțumesc Domnului că pot ajuta săracii. N-am venit să fur, am venit să ajut”, afirmă adevărul omul de afaceri cu mână darnică Dumitru Morhan. M-am convins de acest adevăr nu o dată și recent din nou, făcându-i o vizită la birou. Să fiu sinceră, de câte ori îi trec pragul, biroul îi este plin de oameni – prieteni, angajați, oameni sărmani care i se adresează după ajutor. Îi ascultă pe toți și le dă din ce are.

”Pentru noi Dumitru Morhan e și mamă, și proprietar. Nu refuză nimănui, împrumută bani de la bancă și îi ajută pe cei căzuți în nevoi, rămâne el fără nimic, dar oamenilor nu le refuză. Pe câți i-a ajutat, dacă e să-i aduni, n-ar încăpea în această curte spațioasă. E omul lui Dumnezeu, face fapte bune, adăpostește orice drumeț care-i bate la ușă și îl ajută. Ajută toate bătrânele, pensionarii, familiile  nevoiașe, orfelinatele. Ca el, așa oameni mai rar întâlnești. E al nostru și nu-l dăm nimănui”, mi s-a destăinuit Elena Roșca, vânzătoare la magazinul din sat, pe care am întâlnit-o întâmplător la Fabrică.

”350 de pachete cu dulciuri am dus de Anul Nou la Casa Copilului din Cernăuți. Produse, apă minerală, dulciuri am dat  la azilul de bătrâni din Ciudei, la școli și grădinițe, pensionarilor sărmani din Panca, Cireș, Budeneț, Vijnița, etc. Tiruri cu orez, produse am dat pentru armata ucraineană, cărucioare pe rotile pentru invalizi, pentru soldații răniți, 50 de paturi care se ridică automatizat pentru spitale, aparatură pentru spitalul central din Storojineț în sumă de peste 300 mii de euro, sponsorizezi sportivi ucraineni...”, mi-a răspuns la întrebare Dumitru Morhan,  proprietarul Fabricii de apă minerală din Budeneț.

”Mai bun, darnic, generos om pe pământ ca Morhanel, prietenul meu, ne este. Îl vizitez adeseori și mă întreb: aș putea face ce face el?”, afirmă Valentin Postolache din Noua-Sulița, pe care, de asemenea, l-am întâlnit la Budeneț, în biroul lui Dumitru Morhan.

”Nu m-a ajutat nimeni cu toate că m-am adresat la mai mulți, doar Dumitru Morhan, să-i dea Dumnezeu sănătate. Și cu bani, și cu produse, când soțul a fost operat de mai multe ori în spital. Tot el m-a ajutat și l-a înmormântarea lui. Apoi, peste trei săptămâni, a murit și mama, și iarăși Dumitru m-a ajutat. Mă rog pentru sănătatea lui mereu. E un om cu suflet bun și-i mulțumesc lui Dumnezeu că mai există asemenea oameni”, a mărturisit pensionara Ilaria Alexandriuc din Budeneț.

Întotdeauna participă, cu produse, dulciuri, apă minerală, la masa de sărbătoare a societăților culturale printre care și Societatea Jurnaliștilor Români Independenți din Ucraina – la comemorarea la Storojineț a Artizanului Unirii Bucovinei cu România, Iancu Cavaler de Flondor, la Cernăuți – la Ziua Bucovinei, la manifestările organizate de Societatea ”Mihai Eminescu”, etc. Fapt pentru care îi mulțumim și îi urăm sănătate și prosperitate ca să-i poată susține pe cei care necesită ajutor.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți