24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

An Nou bun cu bucurii și împliniri tuturor românilor! Să pășim în Noul An cu dreptul, să fim nu cei ” mai buni”, dar corecți, sinceri cu toată lumea, să izgonim demonii din suflet și să-i facem loc doar lui Dumnezeu

1 ianuarie 2025 р. | Categorie: Bucovina

An Nou bun cu bucurii și împliniri tuturor românilor! Să pășim în Noul An cu dreptul, să fim nu cei ” mai buni”, dar corecți, sinceri cu toată lumea, să izgonim demonii din suflet și să-i facem loc doar lui Dumnezeu

Nu intenționez să critic pe nimeni în timp ce chemarea mea, a unui modest jurnalist, e la UNITATE. Cu atât mai mult, cei care o iau înainte cu prăjina … oricum nu se schimbă, se consideră ”mai buni”.

În anul care deja ne-a trecut pragul doresc să vorbesc despre bunătate, căci ce înseamnă un ”om bun” – un om corect, cu dreptate, generos, politicos, un om care-și respectă aproapele, care-și cinstește și onorează înaintașii, își ajută semenii.

M-am străduit să ascult de aceste povețe părintești cu care m-a crescut mama și duc o continuă luptă cu demonii din suflet să-i fac loc doar lui Dumnezeu. Or, după cum scria Marele Eminescu, ”Credința, Dumnezeu trebuie să fie în sufletul fiecăruia”. Deși nu întotdeauna mi-a reușit și nu mă consider om ”mai bun”, dar de când mă țin minte m-am condus după capul meu, m-am străduit să fiu modestă, sinceră, cu dreptate, să-l am pe Dumnezeu în suflet, să-mi iubesc limba, neamul, să-mi cinstesc înaintașii, iubire cu care m-a legănat mama.

Nu strigăm în gura mare cât de patrioți suntem, cât bine aducem neamului. Dar nici nu procedez precum unii dintre acești ”mai buni”, care scrie despre toți cei care au luat cuvântul la comemorarea a 100 de ani de la trecerea în eternitate a lui Iancu Flondor, dar nici un cuvânt ce a spus organizatorul manifestării, mă taie din imagini, precum la Ziua Bucovinei, la masa de la sediul Palatului Național. Alături de dnii Vasile Bâcu, ministrul plenipotențiar Nicolae Dan Constantin, fratele nostru din România, Ioan Ițco, n-am încăput doar eu, am fost tăiată din fotografie.

Mai mult, la Crasna, cu ocazia inaugurării celor 2 cabinete de română, unde au fost prezenți și colegii Maria Toacă și Vitalie Zâgrea, cu toate că am vorbit, nici n-am fost amintită și nici o poză unde sunt eu. Dacă undeva se întrezărește, sunt nu în cea mai bună ipostază. Acestea sunt doar câteva exemple, ele fiind nu puține, fapte ale unor oameni care se consideră ” mai buni”, umblă pe la mănăstiri și își fac cruci de la cer până la pământ, dar Dumnezeu lipsește în sufletul lor.

Noi, după cum observați, ne străduim să postăm poze calitative, să nu omitem pe nimeni, publicăm câteva materiale de la manifestările organizate de colegi și nu noi suntem vedetele de prim plan, nu avem această boală – aceasta înseamnă să te străduiești să fii un om corect, respectuos cu cei ce te înconjoară. Și astfel vom continua, iar cei ”mai buni”, care procedează astfel, pentru mine nu există. Le dau binețe și schimb o vorbă din politețe, căci astfel m-a educat măicuța.

Un An bun cu bucurii și împliniri tuturor românilor! Pace în Ucraina și în întreaga lume!

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei