
Orbán: Războiul se va încheia în 2025 fie prin negocieri, fie prin distrugerea uneia dintre părți
Premierul ungar Viktor Orbán este convins că războiul Rusiei împotriva Ucrainei se va încheia în 2025 fie prin negocieri de pace, fie prin distrugerea uneia dintre părțile în conflict.
Sursa: „Adevărul european” cu referire la interviul Magyar Nemzet al lui Orbán
Detalii: Orban este convins că după încheierea războiului rusesc împotriva Ucrainei, economiile europene, în special cea maghiară, vor avea din nou „un mare succes economic”.
Totuși, vorbind despre război, el s-a plâns că „stelele de pe cer nu s-au aliniat niciodată atât de rău, iar ultimii 4 ani au fost cei mai grei de când vânturile schimbării de regim m-au trântit în politică”.
Mai devreme, Orban a prezentat versiunea sa despre motivul pentru care președintele ales al SUA, Donald Trump, pe care îl sprijină deschis, nu a reușit să pună capăt războiului din Ucraina într-o zi.
Iar președintele ucrainean Volodimir Zelenskyi a criticat încercările lui Orban de a se prezenta drept „mediator” în „rezolvarea” războiului.
Ministerul Afacerilor Externe al Ucrainei îl acuză pe Orban de „PR” din cauza propunerilor de „armistiu de Crăciun”.
Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda