
Cât de frumos, la Cernăuți, a răsunat în limba română Colindul drag și Sfânt!
Românii din Cernăuți au aprins steaua magică a tradițiilor străbune în Pomul Festivalului ”Florile Dalbe”
Сă avem un grai sfânt şi drag ce contrar tuturor legilor şi deciziilor mai trăieşte şi va dăinui pe pământurile Vechii Dacii prin ”urmaşii urmaşilor noştri”, doar păstrându-ne ce-i al nostru, sacrele juvaiere ce ne menţin perenitatea, zestrea spirituală ce ne definește ca NEAM şi ne înalţă în ochii întregii lumi ca un popor distinct – Limba, Credinţa, Datina şi Tradiţia, portul, dansul şi cântecul popular, conştiinţa curată de ROMÂN.
Că avem cu ce ne mândri, avem o zestre bogată, moştenită din străbuni, avem cu ce ieşi în lume pentru a trezi admiraţia şi respectul vecinilor, au demonstrat-o, duminica precedentă, tinerele noastre vlăstare pornind, după obiceiul străbun, de la vetrele noastre răzăşeşti, bătând la fiecare uşă de creştin şi înălţând Colindul drag şi Sfânt, luminat de steaua magică a Crăciunului, până la Cernăuţi, în sala Palatului Academic al Universităţii de Medicină, porţile Lerului deschizându-se în împărăţia Tradiţiei cu cea de-a 27-a ediţie a tradiţionalului Festival al obiceiurilor de iarnă „Florile Dalbe”, care reînvie și perpetuă Sfânta Datină, Tradițiile Străbune, la organizarea căruia și-au adus contribuția Vasile Bâcu, președintele Societății „Mihai Eminescu”, vicepreședinții Nicolae Șapca, Gheorghe Ungureanu și Ancuța Bâcu. Au moderat cu eleganță evenimentul Cătălin Șcerbaniuc și Marinela Cârciu.
Inaugurând Sărbătoarea Datinii, organizată de Societatea ”Mihai Eminescu” în parteneriat cu Ioan Ițco, directorul general și fondatorul revistei ”Dacia Străbună”, președintele Vasile Bâcu a mulțumit sponsorilor, printre care și omul de afaceri Dumitru Morhan, Adrian Medvedi, Ioan Ițco, etc., anunțând că pentru prima dată Festivalul a avut și susținerea Direcției de Cultură a ARM Cernăuți.
Şi de data aceasta, prezența diplomaților de la Consulatul General al României la Cernăuți a adus o rază de bucurie din steaua magică ce a vestit Nașterea Pruncului Hristos.
Mesajul divin ce coboară din celestul colindului, împărtăşit prin raza de lumină ce se naște în fiecare casă, în fiecare suflet, odată cu Pruncul Hristos, ni le-a adus Excelenţa Sa, dna Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți, prezentă în corpore cu dl consul Cristian Dacica, care a sensibilizat că nu ar fi o trăire vie dacă n-am avea colindători care să perpetue această tradiție, această veste frumoasă a Naşterii Domnului, a naşterii credinţei şi adevărului în noi, în casele noastre, că prin înălțătorul și sfântul colind generația tânără duce mai departe această frumoasă misiune creştină de a anunţa cu bucurie toată lumea că s-a născut Hristos, pruncul care ne aduce mântuirea sufletului, bucuria împărtăşirii credinței, datinilor străbune.
”Deschide ușa creștine, c-am venit din nou la tine…” - cel mai înălțător colind, cu spiritul Sfântului Ștefan de la Putna, ni l-a adus, urcând în scenă cu faimoasa, vestita cântăreața Eliza Hechelciuc, prietenul și fratele nostru în crez și aspirații, prof. Ioan Ițco din Câmpulung Moldovenesc, fondatorul și editorul revistelor ”Dulce Bucovina” și ”Dacia Străbună”, care, ca de obicei, n-a venit cu mâna goală, ci cu o oală mare de sarmale; ca un îndemna al Voievodului la unitate și iubire a adus Revista ”Dulce Bucovina” și un tablou pictat de Domnia Sa, Mănăstirea Putna, locul de veci al ctitorului ei, Domnitorul Ștefan cel Mare și Sfânt, pe care le-a oferit cu dăruire dnei consul general, Irina-Loredana Stănculescu.
Prietenul nostru în bucurii și dureri Ioan Ițco are menirea de a fi un exemplu, din dragoste față de frații săi din cealaltă parte a Bucovinei ruptă în două e prezent la mai toate manifestările noastre culturale, apelul său fiind Unitate, Iubire și Iertare. Or, sincer vorbind, români ca prof. Ioan Ițco, care simte și trăiește ”căderea lacrimii altui român”, nu prea sunt în România.
Nu în zadar prietenul și fratele nostru Ioan Ițco ne-a adus-o la sărbătoarea Datinii, ”Florile Dalbe, pe această vestită și adorata cântăreață, care a dantelat în Pomul Festivalului cele mai alese și inedite colinde.
Farmecul sărbătorilor creştine de iarnă, cu pitorescul alaiului de odinioară, ni l-au adus în scenă, ca soli ai păcii, ai binelui, ai adevărului, ai tradiţiei creştine, prevestitori ai viitorului, înălțând spiritual în misterul Crăciunului, răvăşindu-ne dulci amintiri din draga noastră copilărie, când umblam din casă în casă cu colindul, întărindu-ne în speranţa că adevărul este suprem, că vom rezistat în faţa incertitudinilor vremurilor ce tot mai nesigure dau peste noi cu tăvălugul, doar păstrându-ne Limba, Datina, Identitatea, ”Urmașii lui Ștefan” din Mahala, conduși de Elena Nandriș, pentru ”limba cea română ce trebuie să fie în şcoală stăpână” au colindat tinerii din Ansamblul Folcloric ”Melodia” de la Liceul nr-6 din Cernăuți, cu adorata solistă Sabrina Jar, membrii Coralei ”Speranța” de la Liceul Liderul ”Ion Neculce” din Boian, conduși de talentata profesoară Elena Toma, iar îngerul protector s-a arătat în chipul gingașei și drăgălașei micuțe artiste Melisa Toma, care a colindat cu voinicelul Cristian Rusti, românașii din Ansamblul ”Mugurel” de la Liceul ”Vector” nr. I din Cernăuți, conducătoare artistică Delia Rusnac, studenții de la Catedra de Filologie Română și Clasică, o colindă aleasă pe strune de chitară a înălțat în nimbul Crăciunului vestitul și talentatul interpret din Voloca, Dumitru Paulencu, mândria și fala Bucovinei, de la Liceul din Iordănești, conducător artistic Zoia Lutic, Artista Emerită a Ucrainei Lilia Gherman Holomeniuk (la pian), Căluții din Costiceni, maeștrii Corului ”Armonia”, dirijați de prof., viorista Luminița Demianic, ”Cu Plăvanii” au sosit membrii Corului de bărbați „Dragoş Vodă”, bucuria Crăciunului ne-au adus-o măiestrele cântecului popular românesc, ”Fetele din Bucovina”, simpaticele și talentatele membre ale Ansamblului Etnofolcloric ”Țărăncuța” din Marșenița, cu vestita lor conducătoare și solistă Sofia Roșca, cu Steaua de la Vefleem au luminat tradiționala Sărbătoare a Crăciunului copilașii de la Roșa Stânca, susținuți de prof. Valentina Marașciuc, domnișoara Cristina Masichievici din Carapciuc, acompaniată la vioară și la fluier de frățiorii săi și de profesoara Veronica Tovarniţchi, jucăușa Căpriță de la Oprișeni, alintată de membrii Ansamblului Etnofolcloric ”Tălăncuța”, conduși de Veronica Velicico; formidabilii românași din Ansamblul ”Vestitorii Bucovinei” de la Crasna împreună cu conducătoarea artistică Angela Ursachi, Ansamblul vestitei cântărețe Victoria Costinean, formidabilul ”Izvoraș” din Ropcea, zânele cântecului românesc Hatalia Proțiuc și Ala Caștelean, românașii din Pătrăuții de Jos, cu teatrul popular, piesa ”Brâncovenii”, ne-au amintit de demnitate și iubire față de neam, cu colinde românești; ca să nu fim ucrainizaţi precum ei, au fascinat publicul spectator membrii ansamblului folcloric din Ceahor, conduși de Vitalie Gabor, care au încheiat spectaculosul Festival al tradițiilor și obiceiurilor de iarnă.
Felicia NICHITA-TOMA