24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

O întâlnire de suflet la Pătrăuții de Jos

24 noiembrie 2024 р. | Categorie: Bucovina

O întâlnire de suflet la Pătrăuții de Jos

Acest început de iarnă, poate puțin neașteptat pentru unii dintre noi, a venit și cu o

manifestare cultural-literară deosebită la căminul cultural din frumosul sat

bucovinean Pătrăuții de Jos.

În ultima decadă a unui Brumar, la început cald, iar spre fine mai rece,

căminul cultural din Pătrăuții de Jos a fost gazda unei manifestări deosebite. În alte

timpuri i-am fi spus sărbătoare, dar în condițiile în care ne aflăm acum, ne vom

limita doar să o numim sărbătoare de suflet.

Sărbătoarea de suflet ce a avut loc la căminul cultural din localitatea noastră

de baștină, a fost prilejuită de venirea pentru prima oară ca oaspeți dragi și așteptați

a doi oameni deosebiți din România. Primul e dl Ioan Ițco, profesor, om de cultură,

specialist și lucrător în sfera turismului, președintele fondator al Asociației „Dacia

străbună” și al revistei cu același nume, dar și al revistei „Dulce Bucovină” , un

bun prieten al nostru. Este omul care a inițiat proiectul „Galeria oamenilor de

vază” din Sudul și Nordul Bucovinei. Al doilea este dl Andrei Breabăn, cunoscut

scriitor și om de cultură, autorul a zeci de cărți de valoare pentru istoria și cultura

neamului nostru. Este autorul epopeii ștefaniene, cum o numim cu toții. Cele circa

10 cărți dedicate Marelui Voievod al neamului nostru Ștefan cel Mare și Sfânt,

sunt nu numai cărți de o importanță deosebită, dar și un adevărat tezaur istoric,

unic de altfel în literatura română din perioada actuală.

Cei doi invitați au venit la invitația mea personală, dar și a doamnelor din

sfera culturii satului Pătrăuții de Jos – Larisa Popescu-Chedic, Natalia Balan,

lucrătoare ale căminului cultural și Maria Ștefureac, bibliotecara din localitate. Ca

ascultători fideli, i-am avut de această dată pe membrii ansamblului popular de

dansuri „Mugurel”, de la căminul cultural al satului, colectiv cunoscut atât în

Nordul Bucovinei, cât și departe de hotarele lui.

Cei doi domni ne-au vorbit despre cultură, literatură, istorie, turism,

credință, dragoste de neam, baștină, grai matern, despre valorile și comorile noastre

spirituale, care trebuiesc păstrate și promovate. Iar tânăra generație trebue să

cunoască istora neamului, să respecte legile, să militeze pentru pace,

bunăînțelegere între diferite popoare, stimă și respect pentru valorile neamului

românesc, dar și a culturii și viitorului țării noastre Ucraina, a cărei cetățeni

suntem, care trece acum printr-o perioadă dificilă. Bineînțeles, că au prezentat

cărțile și revistele publicate.

O frumoasă surpriză ne-a făcut una dintre membrele ansamblului

„Mugurel”, membră a cercului literar „Lira” ce activează la căminul cultural,

Maria Vasca, care ne-a recitat o poezie dedicată bisericii din satul natal. Toți cei

prezenți am admirat și tabloul pictat de colega ei Nicoleta Burla, tot reprezentând

biserica satului nostru Pătrăuții de Jos. De altfel elevii liceului din Pătrăuții de Jos,

ca și din alte localități participă cu plăcere la concursul recent lansat de Asociația

„Valea Prutului” (președinte Sergiu Barbuța), intitulat „Biserca satului natal”.

Dl Ioan Ițco ne-a făcut cadou, mie personal un mic tablou, pictat chiar de

domna sa, iar un altul i l-a făcut cadou omului de afceri, directorului general al

fabricii de apă minerală de la Budineț, unul dintre sponsorii activităților noastre

culturale, dl Dumitru Morhan. Dl Morhan a venit în acea zi la manifestarea de la

Pătrăuții de Jos, într-o scurtă vizită, aducând ca întotdeauna dulciuri și apă

minerală pentru copiii din ansamblu. Îi mulțumim și pe această cale.

Expoziția pregătită în mica încăpere a căminului cultural, a fost dotată cu

cărțile dlui Breabăn, dar și revistele și tablourile dlui Ițco. Fac aici o paranteză și aș

vrea să menționez că un alt invitat la întâlnirea propriu-zisă a fost și pictorul Radu

Bercea, care din motive de sănătate n-a putut fi prezent de astă dată.

Ne cerem scuze de rigoare din partea mai multor personalități din Cernăuți:

jurnaliști, reporteri, activști ai culturii, ziariști, scriitori și oameni cunoscuți, care ar

fi trebuit să fie prezenți la manifestarea dată. Din lipsa unui spațiu mai mare (am

făcut întâlnirea în cabinetul de lucru al doamnelor lucrătoare din sfera culturii), de

altfel unica încăpere care este încălzită cu o sobă cu lemne din spațiosul cămin

cultural. Din păcate sala de activități nu are încălzire, iar scena trebuie reparată de

urgență. Ar fi cazul ca autoritățile din conducerea comunei Pătrăuți, să intervină.

Credem și avem speranța că o vor face în timpul apropiat, chiar dacă trecem, cum

spuneam la început, printr-o perioadă grea acum. Oricum sperăm că în vară, vom

putea orgabniza o manifestare de acest gen întru-n spațiu mai mare și cu mai mulți

invitați.

Cărțile, revistele au fost donate bibliotecii căminului cultural (avem și așa

ceva), dar și bibliotecii principale a satului. De altfel în timpul apropiat, sper să

găsesc acest timp și eu personal, pentru a face doar o scurtă pezentare a minunatei

epopei ștefaniene. Cum menționam mai sus, ceva unic și de mare valoare literară și

istorică. Aceste cărți la care a muncit cu atâta dăruire de sine neobositul domn

Andrei Breabăn, merită și trebuie să fie cunoascute de toți.

Așteptăm cu nerăbdare apariția revistei „Dacia străbună”, a cărei fondator

este neostenitul și bunul nostru prieten dl Ioan Ițco, redactor-șef, talentatul domn

Andrei Breabăn, iar unul printre colegiului e redacție, ce-i drept cu o contribuție

mai modestă, este și autoarea acestor rânduri.

Deocamdată aducem sincere mulțumiri invitaților noștri, domnilor Ioan ițco

și Andrei Breabăn. Suntem siguri că asemenea întâlniri vor avea loc prin liceie,

biblioteci, cămine culturale, asociații și centre de cultură, atât din Sudul cât și din

Nordul Bucovinei. Trebuie să ne cunoaștem istoria, limba, să ne păstrăm credința

străbună, să ne respectăm tradițiile, datinile, obiceiurile noastre. Toate acestea sunt

valorile noastre spirituale. Iar generația tânără trebue să învețe să le respecte și să

le promoveze. Doamne ajută!

Eleonora Schipor

P.S. Tot în acea zi cu o scurtă vizită au venit pe la Pătrăuții de Jos, dl Laurențiu

Dragomir, președintele Asociației Protecța Patrimoniului din București, cu unul

dintre lucrători săi dl Silviu. Menționăm că se lucrează la restaurarea unor

mormnte din cimitirul orașului Cernăuți. E vorba de mormintele marilor noștri

înaintași. Iar dl Laurențiu este și inițiatorul, sponsorul restaurării unei case muzeu

la Pătrăuții de Jos. Au venit să vadă cum decurg lucrările la finalizarea deja a

acestei case. Sperăm că în anul viitor va putea fi deschis.