24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

În Română au bătut astăzi Clopotele Bisericii ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Storojineț, nordul istoric al Bucovinei, la hramul sfântului locaș de închinare din Maidan Storojineț -

21 noiembrie 2024 р. | Categorie: Bucovina

În Română au bătut astăzi Clopotele Bisericii ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Storojineț, nordul istoric al Bucovinei, la hramul sfântului locaș de închinare de la Maidan Storojineț -

cel mai vechi templu al credinței străbune din lemn, înălțat pe moșia boierului Iancu Cavaler de Flondor, Artizanul Unirii Bucovinei cu România.

 

Astăzi, cea mai veche Biserică Românească din Storojineț ce are aproape 250 de ani, ”Sfinții  Arhangheli  Mihail și Gavriil”,  a Eparhiei Cernăuților şi a Bucovinei, parohi Gheorghe Covalciuc și Vasile Covalciuc, protopop de Storojineţ,  de pe fosta  moşie a Artizanului Unirii Bucovinei cu Ţara-Mamă, Iancu cavaler de Flondor,  în curtea căreia și-a găsit locul de veci Întregitorul de Țară, în cripta familiei sale, a flondorenilor,  unde a fost înălțat și monumentul eroilor, troița în memoria celor peste 100 de români martirizați de regimul totalitar sovietic, și-a sărbătorit hramul.

Sfânta Liturghie, la care a participat un număr foarte mare de credincioși, a fost oficiată de un impunător sobor de alese fețe bisericești din Ucraina și România în frunte cu Sfinția Sa, părintele Vasile Covalciuc, protopop de Storojineț, ajutat de fiii săi, părintele Gheorghe și diaconul Ioan Covalciuc.

În lumina dumnezeiască a evlaviei ortodoxiei,demnii slujitori la altarul credinței, s-au rugat pentru întreg neamul românesc, pentru pace în Ucraina și în întreaga lume, în cuvântul lor duhovnicesc atât  Sfinția Sa Vasile Covalciuc, fiul său, părintele protoiereu mitrofor Gheorghe, cât și oaspeții din România, Arhiman. Dosoftei Dijmărescu de la Voievodala Sfânta Mănăstire Putna, Nicodim, Teodor Giosan  din Câmpulung Moldovenesc, au evocat importanţa valorilor creştine şi rolul sfinţilor  arhangheli în viaţa noastră, credincioșii de la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” primind binecuvântarea arhierească la hramul sfântului lor locaș de închinare.

 Înnobilat cu  vrednicia de a sluji Credința Strămoșească Ortodoxă și Neamul,  protopopul de Storojineț, Sfinția Sa Vasile Covalciuc,  vrednic duhovnic al românilor înstrăinați de pe acest picior de plai străbun, împreună cu frumoasa sa familie – preoteasa Maria, fiul mai mare, părintele Gheorghe Covalciuc, dar și ceilalți 4 fii – Vasile, Ștefan, Ioan, Mina -  păstrează cu pietate cele Sfinte ale Neamului.

Vă amintim că, în grija Sfinției Sale, a excepționalei sale familii, a generoasei preotese Maria, la Şcoala Duminicală a părintelui protopop Vasile Covalciuc de pe lângă Biserica ”Sfântul Gheorghe” din centrul orașului Storojineț sunt instruiți peste 150 de copii, grație străduinței și erudiției dascălului lor iubit, părintelui Gheorghe Covalciuc, fiul mai mare al protopopului de Storojineț.

O vorbă înţeleaptă spune că fiecare dăruieşte ce are în suflet.  Semănător de lumină întru Hristos, părintele protopop de Storojineţ Vasile Covalciuc, dăruieşte  iubire, bunătate şi înţelepciune, îi ajută pe cei nevoiași, sprijină şi acordă o mână de ajutor duhovnicesc şi material la organizarea unor  sărbători şi manifestări cu suflu naţional-patriotic, în deosebi,  Ziua Naţională a României, Ziua Bucovinei, omagierea lui Iancu Cavaler de Flondor, Făuritorul Unirii Bucovinei cu România, anual organizează şi oficiază, împreună cu  alţi prelaţi români, cu lideri de societăţi, pelerinaje şi parastase de pomenire a martirilor români masacraţi  la Lunca,  la Fântâna Albă, etc.

Părintele Vasile Covalciuc, cu harul său divin a ținut predica, mulțumind credincioșilor  pentru ” căldură mare a rugăciunii” în ziua hramului Bisericii ce a sosit ca un dar ceresc cu prima zăpadă căzută ce a îmbrăcat ortodoxia în veșmântul ei de puritate și evlavie, îndemnând credincioșii la păstrarea credinței și la fapte bune.

Deputatul Mykola Karliiciuk, fostul primar al Storojinețului, i-a mulţumit părintelui Vasile Covalciuc pentru tot ce face pentru păstrarea credinţei ortodoxe, ajutorul acordat refugiaților în aceste vremuri grele de război, armatei ucrainene, celor nevoiași.

În aceste timpuri tragice pentru Ucraina, România, Patria noastră istorică, e cea care o sprijină și o ajută în toate.  

Enoriașii sfântului locaș de închinare s-au bucurat de prezența și piosul mesaj al dlui Nicolae-Dan Constantin, ministru plenipotențiar la Consulatul General al României la Cernăuți, care a depus un coș de flori tricolore și la mormântul Cavalerului Unirii – Iancu Flondor.

Dl ministru plenipotențiar Nicolae-Dan Constantin a concretizat sprijinul pe care-l acordă România bisericilor noastre, Ucrainei, sensibilizând că e mândru că și România, prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, a reușit să contribuie la finanțarea renovării picturii interioare a acestui vechi locaș de cult.

”E o onoare să fiu astăzi aici la hramul sfântului locaș, fiindcă e una dintre cele mai vechi biserici românești din Storojineț. Mă bucur aici alături de dumneavoastră ca reprezentant al Guvernului României care a sprijinit renovarea bisericii. Prezența dumneavoastră  atât de numeroasă, a enoriașilor, preoților, oaspeților din România, pentru care mă bucur foarte mult, pe care îi revăd și sunt mereu alături de noi, e un semn de respect pe care dumneavoastră  îl păstrați față de comunitate, față de această biserică care ne ține uniți și duce mai departe tradiția, credința și dovada prezenței noastre aici de secole”, a menționat diplomatul român.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți