
Curățenie de Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil - ocrotitorii satului și a bisericii din Cupca.
Toamna și primăvara întotdeauna facem curățenie generală peste tot. În primul rând că a venit toamna, o toamnă lungă și frumoasă în acest an. În al doilea rând așteptăm o mare și frumoasă sărbătoare creștină – Sfinții Athangheli Mihail și Gavriil. Ei sunt ocrotitorii satului și a bisericii din Cupca.
Se obișnuiește la noi, la creștini, dintotdeauna să facem peste tot ordine, curățenie, fizică și sufletească.
Toate astea luându-le împreună, am hotărât să facem ordine și curățenie generală la liceul din Cupca, ca de altfel, în toate instituțiile de învățământ, și nu numai din regiunea noastră.
Vom menționa că activ s-au încadrat toate clasele acestei instituții de învățământ, elvii, profesorii, învățătorii, personalul tehnic.
Am făcut ordine generală: am greblat, am măturat, am amenajat totul cu grijă.
Avem o aleie de toată frumusețea în fața liceului, un parc verde și frumos, o livadă cu pomi roditori. Toate acuma sunt îmbrăcate în haine multicolore, iar unii pomi și-au dezbrăcat deja haina, rămânând goi. Acum au nevoie de îngrijirea noastră, de atenția și grija noastră.
Aceste măsuri necesare educă la elevii noștri dragostea de muncă, de ordine, curățenie... Curățenia înseamnă sănătate, dispoziție bună.
Eleonora Schipor, profesoară la liceul din Cupca