
De 20 de ani răsună „Maricika” la Cernăuți: un trompetist cântă în fiecare zi la ora 12.00, în turnul primăriei, o melodie legendară
Melodia a fost interpretată pentru prima dată la primărie pe 11 noiembrie 2004. De atunci, în fiecare zi, la ora 12:00, locuitorii din Cernăuți și oaspeții orașului se adună lângă clădirea consiliului orașului pentru a asista la acțiune: trompetistul, urcând 126 de trepte, interpretează imnul neoficial al Cernăuțiului – „Maricika” al compozitorului bucovinean Stepan Sabadaș. Astăzi se împlinesc 20 de ani de când cântă.
Vasyl Kozak a fost primul trompetist, iar din 2018 - Mykola Blyșciuk.
„Trebuie să fiu într-o formă fizică și muzicală bună. În fiecare zi mă așteaptă turiști, imigranți, locuitori ai or. Cernăuți. Vin din toată Ucraina să vadă cartea de vizită a orașului: cum cântă un trompetist „Maricika”. Această melodie este un simbol al Bucovinei”, spune domnul Mykola.
Bărbatul spune că tradiția din Cernăuți este cunoscută și în Europa. El subliniază, de asemenea, că orașul prezintă un bun exemplu, care a fost preluat și la Luțk.
Fotografie: comunitatea Cernăuți
Domnul Mykola a avut o marepasiune pentru muzică încă din copilărie.
"Familia noastră este muzicală: de la bunic la străbunic. Tatăl meu era muzician, cânta la trei instrumente. Aceasta este o tradiție, iar eu sunt reprezentantul ei", spune el.
Desigur, dificultățile apar în perioada de iarnă din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile.
"E mult mai greu sus decât jos, pentru că trebuie să te ții și să cânți. Frigul strică instrumentul de suflat", explică trompetistul.
Tradiția a fost propusă de Vasyl Kyfyak, șef adjunct al Institutului de Comerț și Economic. Primarul de atunci, Mykola Fedoruk, a apreciat și a susținut ideea.
Informează Zorile Bucovinei