24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

”O Tară, o casă, un grai - atât mi-e de-ajuns pentru trai” - Românașii de la Gimnaziul din Cireș, comuna Ciudei, Storojineț, mulțumesc României pentru ”Casă”, pentru ”Grai”.

10 noiembrie 2024 р. | Categorie: Bucovina

”O Tară, o casă, un grai - atât mi-e de-ajuns pentru trai” - Românașii de la Gimnaziul din Cireș, comuna Ciudei, Storojineț, mulțumesc României pentru ”Casă”, pentru ”Grai”.

Doar o mamă iubitoare le poartă de grijă copiilor să le fie comod, cald, să se simtă bine, să nu ducă lipsă de nimic. Astfel Maica România se îngrijește de copilașii săi înstrăinați nu din propria dorință. De altfel, în cea mai mare comună românească din Storojineț - Ciudei, din care fac parte 7 sate și care numără peste 11 mii de locuitori, această dragoste Maternă se simte pretutindeni.

Școlile din comună, în deosebi cele 6 instituții preșcolare, au fost reparate, mobilate și dotate cu sprijinul financiar acordat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, grație hărniciei, priceperii și insistenței excepționalului primar care e nu doar cel mai priceput și harnic gospodar, administrator, care a făcut din comună o bijuterie, o floare aleasă pe harta Bucovinei istorice, dar are în suflet cheița fermecată care știe să deschidă ușile marilor demnitari pentru a face traiul consătenilor și mai comod, viața în comuna pe care o conduce cu mare pricepere de 20 de ani și mai frumoasă, mai prosperă. Și această deschidere a găsit-o și la Consulatul General al României la Cernăuți. Grație susținerii dnei consul general Irina-Loredana Stănculescu, cu sprijinul financiar acordat de New Strategy Center, director general George Scutaru, a fost reparat și renovat acoperișul Gimnaziului din Cireș (director Viorica Sauciuc), cel mai mic sat din comuna Ciudei (staroste Adrian Ursulean) ce numără peste 1 mie de locuitori.

Pentru a-i mulțumi Patriei istorice-România, oamenilor cu suflet mare care l-au ajutat, bravul și harnicul primar, excelent administrator, Anatol Pițul, la 9 noiembrie curent, i-a invitat pe Excelențele Sale Ambasadorii României și Republicii Moldova în Ucraina, dnii Alexandru-Victor Micula și Valeriu Chiveri, dna Irina-Loredana Stănculescu, consulul general al României la Cernăuți, dl ministru plenipotențiar Nicolae-Dan Constantin, dna Ofelia Giuroiu, consilier diplomatic la Ambasada României în Ucraina, orașul Kiev, la o sărbătoare de suflet în Casa mare a Graiului Românesc, la Gimnaziul din Cireș, unde învață 109 odrasle de viță românească, pentru a admira talentul și reușitele elevilor, a se bucura de încheierea proiectului care le-a adus tinerilor românași confort și căldură în ”Casă”.

”O Tară, o casă, un grai - atât mi-e de-ajuns pentru trai”, prin acest cântec  liceenii au demonstrat dragostea și recunoștința față de Patria istorică, de Graiul strămoșesc, iar prin cântecul ”Acasă-i România”, Acasă-i Tricolorul, Suntem una cu Țara…” –  ceea ce simt, ce poartă în suflet, ceea ce înseamnă pentru ei ”Acasă”, încheind spectacolul artistic ce i-a impresionat pe înalții demnitari români până la lacrimi cu o horă mare. Distinșii oaspeți au împărțit gimnaziștilor revistele ”Recreația mare” și ”Prichindeii”, finanțate de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, dar și micuților românași din clasele primare, rămânând impresionați de ospitalitatea cu care au fost primiți, de frumoasele tradiții, de tot ce au văzut și admirat aici, în această frumoasă și pitorească vatră de vrednici români.

Felicia Nichita-Toma pentru Zorile Bucovinei, Cernăuți