
LA LICEUL „GRIGORE NANDRIȘ” DIN MAHALA: O ZI DE TOAMNĂ RUMENIE, CU DARURI DE LA MAICA ROMÂNIE
O zi ruptă din soare, azi, 10 octombrie, în curtea Liceului „Grigore Nandriș” din Mahala, când părea că toate minunile cerului au coborât pe pământ să-i bucure pe harnicii profesori, pe copii și părinții lor. Întocmai ca într-un vers de Vasile Alecsandri: „Toamna mândră, harnică/ Și de bunuri darnică/ A-mprărțit a ei comori...”. Tradițional, în primele zile ale lui octombrie copiii organizează iarmarocul de toamnă, etalând o „marfă dulce” – bunătăți în toate culorile anotimpului arămiu, gătite de ei, de mămici și bunici. Ca și în anii trecuți târgul ține două zile și începe cu cei din clasele primare. Directoarea Inna Nica (Comarnițchi) înțelege emoțiile celor mici poate mai bine decât alți colegi profesori, deoarece are doi copii în clasele primare. Înainte de a-i porni la școală l-a văzut pe mezinul Matei tulburat de grija că nu va vinde toate dulciurile pregătite pentru târg. Interesul pentru un târg bun cu toate cele aduse de acasă le-a fost stimulat și de decizia de a dona o parte din bani în folosul armatei ucrainene. Și mai înainte iarmaroacele de toamnă organizate la Liceu aveau un caracter caritabil, însă al treilea an banii sunt donați pentru apărătorii hotarelor Ucrainei.
Spuneam mai înainte că această zi de toamnă, atât de bogată în tot ce au mai bun și drag inimii românii din Mahala, a fost darnică la împărțirea de comori celor peste patru sute de elevi ai Liceului. În baza unui proiect realizat de Societatea de cultură „Grigore Nandriș” și sprijinit financiar de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, Liceul s-a îmbogățit cu aparatură muzicală, pe care le-a adus-o vicepreședinta Societății Elena Nandriș. Că merită și au avut mare trebuință de microfoane, boxe și altă tehnică muzicală au dovedit-o tinerele talente – dansatori, soliști, de la cel mai mic, Nichita Bujeniță, și până la fetele din familia „Urmașilor lui Ștefan”, cu apreciatele soliste, surorile Anastasia și Eliza Sauca. Din numele României, țara care nu uită de fiii ei din afara granițelor, și din toată inima-i îndrăgostită de acești copii, i-a admirat și le-a mulțumit pentru cântec, Consulul General al României la Cernăuți, Irina Loredana Stănculescu, dorindu-le un frumos viitor sub cerul pașnic al străbunei și multpătimitei lor baștine. Drept răspuns, directoarea Inna Nica și responsabila de viața culturală a comunei Elena Nandriș au exprimat mulțumiri Guvernului României și DRP pentru înzestrarea instituției cu aparatura muzicală necesară. E de menționat că Liceul care poartă numele renumitului savant de talie internațională și om de cultură, Grigore Nandriș, este un bastion al limbii române în această zonă, păstrător al memoriei martirilor satului. Tinerii sunt instruiți și crescuți în spiritul tradițiilor naționale, cu dragoste pentru portul popular, cu respect față de moștenirea lăsată de străbuni, dar mai ales față de biserică și suferințele din trecutul tragic al măhălenilor.
Nu a fost cazul în această zi luminoasă, de mare bucurie pentru cei mici, să se evoce durerile trecutului, însă în hainele lor de sărbătoare, în pasul horei, în cântece (chiar și de veselie) se simte duhul timpurilor voievodale, mireasma steblei de busuioc, puse la icoane, acel fir invizibil ce ne ajută să ne ținem de neamuri. (Maria Toacă)