
„Trump nu este un rău pentru Ucraina”: dacă Ucraina este înclinată să negocieze cu Federația Rusă
Care este poziția lui Kamala Harris cu privire la Ucraina: detalii din The Times
Potrivit șefului comisiei parlamentare, „Trump nu este un rău pentru Ucraina”. Ceea ce auzim acum este retorica pre-electorală. Până la urmă, există, de exemplu, o parte a trumpiştilor care critică ajutorul acordat Ucrainei nu pentru că nu doresc acest ajutor sau pentru că sprijină Rusia. Nu, ei critică tot ce vine de la Biden, oricare dintre inițiativele și demersurile sale, inclusiv cele care vizează sprijinirea Ucrainei.
"Trump declară că va pune capăt războiului chiar înainte de inaugurarea sa. Dar acest lucru este imposibil, pentru că nu va avea autoritatea. Și dacă este vorba despre elaborarea unui fel de plan de pace, va dura ceva timp. Mai întâi, așteptați care va câștiga, vezi cât de dinamic se schimbă situația. În al doilea rând, dacă Trump câștigă, va dura ceva timp pentru a-și forma echipa de politică externă consultări cu Departamentul de Stat. Trebuie să știm cine va fi consilierul lui pentru securitate națională, care va fi secretarul de stat. Acum putem spune orice de dragul retoricii și echipa Harris”, crede Oleksandr Merezhko.
Pe de altă parte, într-adevăr, în Occident, apar tot mai multe întrebări cu privire la capacitatea Ucrainei de a-și recâștiga toate teritoriile, mai ales după contraofensiva eșuată din vara trecută și începerea efectivă a negocierilor cu Rusia. TSN.ua a scris deja că în presa internațională circulă în prezent trei subiecte principale, în comentariile liderilor și experților occidentali, care ar putea fi „pe masa” unor eventuale negocieri cu Rusia:
apartenența Ucrainei la NATO;
statutul teritoriilor ucrainene ocupate de Rusia (pe care Putin le-a inclus ilegal în constituția Federației Ruse);
și soarta ulterioară a sancțiunilor împotriva Rusiei și a activelor înghețate ale Băncii Centrale a Federației Ruse.
Oleksandr Merezhko amintește și de discursul lui Jay D. Vance în Senat, unde și-a exprimat unele temeri cu privire la capacitatea Ucrainei de a-și recâștiga cu adevărat toate teritoriile. Nu toată lumea crede asta. Ei compară potențialul Rusiei și al Ucrainei, că Rusia are o populație mai mare. Vedem că acolo sunt mai multe arme. Coreea de Nord a predat 5 milioane de obuze (conform ministrului sud-coreean al apărării - n.red.).
„Vance spune că SUA și Occidentul în ansamblu nu au capacitatea de a produce un număr suficient de obuze. Adică comparând potențialul economic și militar al Ucrainei și Rusiei.
Zorile Bucovinei cu referire la TSN