25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Ștefan cel Mare și Sfânt comemorat la Cernăuți - ”cea mai frumoasă parte din trupul Moldovei” - la 520 de ani de la trecerea în veșnicie

8 iulie 2024 р. | Categorie: Cultură


Deși s-au împlinit 520 de ani de la trecerea în eternitate a Domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt, viteazul domn trăiește în sufletul tuturor românilor, în deosebi a românilor din Cernăuți.

Muzeul de Arheologie și Etnografie "Maximilian Hacman" din satul Oprișeni, prin osârdia domnilor, directorului Nicolae Bodnariuc, cel care ține vii  în această localitate românească urmele trecutului nostru glorios, adunând în această oază a istoriei vestigii sfinte ale neamului, și Vasile Bâcu, președintele Societîții pentru Cultura și Literatura Română în Bucovina "Mihai Eminescu" din regiunea Cernăuți, cel care ține aprinsă flacăra culturii în ”cea mai frumoasă parte din trupul Moldovei”,  vorba Poetului Mihai Eminescu, a organizat la Cernăuți, un Lectoriu istoric, consacrat celor 520 de ani de la trecerea la cele sfinte a Marelui Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt.

A fost vernisată și expoziția  " Stefan cel Mare - 520 de ani", românii prezenți la eveniment în Palatul Național al Românilor din Cernăuți au avut posibilitatea să vizioneze un film documentar despre Ștefan cel Mare și Sfânt.

 Zorile Bucovinei

Foto Ion Pahon