
Bucovina, Ținutul Herța, sunt părți din inima și trupul României și nimeni, cât de mult ar dori, nu poate să schimbe istoria - BUCOVINA CEDATĂ, RĂPITĂ ŞI ÎNSTRĂINATĂ . 28 IUNIE 1940 – OCUPAŢIA SOVIETICĂ: GENOCID, FOAMETE, DEPORTĂRI
S-au împlinit 84 de ani de la cedarea, răpirea şi înstrăinarea de Ţara–mamă a nordului Bucovinei şi Ţinutului Herţa. Or, Golgota neamului românesc a început de la 28 iunie 1940. La 26 iunie 1940, la București este primit ultimatumul URSS - cedarea Basarabiei și nordului Bucovinei, urmare a ruşinosului Pact Ribbentrop-Molotov.
În acel tragic moment istoric, România era guvernată de Regele Carol al II-lea. Primind ultimatumul, Regele, rămas fără parlament, convoacă Consiliul de Coroană în componența a 27 de miniștri și consilieri regali.19 acceptă cedarea teritoriului, iar șase membri ai guvernului au votat pentru rezistență pe Nistru: Nicolae Iorga, Victor Iamandi, Silviu Dragomir, Traian Pop, Ștefan Ciobanu, Ernest Urdăreanu.
Guvernul sovietic a cerut evacuarea Basarabiei și a nordului Bucovinei în termen de patru zile, Acest termen nu a fost însă respectat. Administrația și Armata română cedează şi se retrag de pe teritoriile dintre Prut și Nistru ale României, din nordul Bucovinei, iar în ziua de 28 iunie 1940 primele unități militare sovietice pătrund în teritoriile supuse ultimatumului. Astfel începea ocuparea criminală de către armata sovietică a teritoriilor românești, foste părți ale Principatului Moldova Independent, numite Basarabia și Bucovina, părți ale României ca succesoare de drept a Principatului Moldova și Principatului Munteniei (Historia ro.).
După răpirea şi ocuparea teritoriilor Ţării de Sus a Moldovei lui Ştefan cel Mare au început masacrele românilor în Lunca Prutului, la Fântâna Albă, deportările în Siberia, Kazahstan, exterminările în gulaguri şi închisori, decesurile de foamete şi muncă silnică în lagărele morţii de pe ţărmurile lacului Onega etc.
Felicia Nichita-Toma, „Zorile Bucovinei”, Cernăuți