Rugăciuni în Cimitirul din Cernăuți pentru eroii neamului românesc - sfinții osândiți la moarte de un regim barbar și asupritor, care și-au apărat cu demnitate Limba, Neamul, Libertatea
Î
n fiecare an, de Ziua Eroilor, ne apropiem cu
pietate de Panteonul Neamului Românesc din Cimitirul vechi din Cernăuți. În
lacrima Neamului ne adunăm în fostul
cimitir militar din perimetrul cimitirului evreiesc din Cernăuți, de Ziua Înălțării, în acest loc sfânt, unde odihnesc osemintele
eroilor care s-au sacrificat pentru
Neam, Libertate. Venim să ne închinăm memoriei lor când clopotele bisericilor din Țară bat pentru toți eroii neamului, aduși
la baștină doar prin numele înscrise pe monumente funerare, care zac în pământ străin, fără morminte, cruci și
lumânări la căpătâi.
Adunați în jurul președintelui Vasile Răuț, în ziua înălțătorului praznic, români din Cernăuți au venit cu Tricolorul, simbol pentru care au mers la moarte, s-au jertfit pentru Patrie cei 695 de eroi români, căzuți în cel de-al doilea război mondial și 400 de români executați în închisoarea nr.1 din Cernăuți în primul an de instaurare în ținut a puterii sovietice. Au venit să înalțe o rugăciune, să aprindă o lumânare pentru cei cărora le datorează dăinuirea pe aceste meleaguri străbune.
Nu știu dacă au liniște și împăcare eroii care și-au găsit veșnicul repaus aici, în panteonul durerii neamului românesc, care, în pofida faptului că a fost înălțat cu permisiunea autorităților ucrainene locale, nici până în prezent n-a fost legalizat, dar, credem, sunt împăcați cu faptul că președintele Societății ”Golgota”, Vasile Răuț, și soția sa Aliona au grijă ca lumina candelei memoriei martirilor să nu se stingă, să nu crească pe morminte bălării.
Ne bucură faptul că nu suntem singuri în durere și disperare, alături de noi e Patria noastră istorică – România, Consulatul General al României la Cernăuți, prin susținerea dnei Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți, și prezența, cu un pios mesaj dedicat eroilor neamului care au ales moartea în numele libertății, dlui ministru plenipotențiar Nicolae-Dan Constantin.
Cu o lacrimă în suflet a venit fiecare lider de societate, fiecare român cu dragoste de Neam prezent la Praznicul Eroilor, care a răspuns apelului preşedintelui Societăţii „Golgota” Vasile Răuţ.
Nu ne rămâne altceva decât să-i pomenim, să nu-i uităm pe sfinții
neamului, să ne păstrăm sfintele idealuri pentru care și-au sacrificat viața eroii neamului.
Zorile Bucovinei,
foto- Zorile Bucovinei, Vladimir Acatrini, Vasile Rauț, Nicolae Hauca