
Nu ține de domeniul fantasticii, nici nu e o minciună, după cum suntem învinuiți de unii ”binevoitori”, care afirmă că țin la Zorile Bucovinei, puteți vă convinge din poze. În timp ce în fiecare zi și noapte, de câteva ori, ni se întrerupe curentul electric, nu ai Internet și nici nu poți lucra la calculator, nu ai posibilitate nici să citești o carte, căci în apartamente e beznă, în fața blocului, pe marginea drumului, iluminarea stradală luminează ca ziua în amiaza mare. Și nu doar pe strada noastră, și în centrul orașului. Mai mult, luminează și dimineața pe la ora 8.00. Ne întrebăm, poate suntem grei la minte, nu înțelegem ceva, cui luminează?
Bătaie de joc de oameni și aceasta pe când suntem avertizați:
-clădirile înalte vor „îngheța”: expertul ne sfătuiește să căutăm oportunitatea de a ne ”muta în alte orașe s-au în sectorul privat”, dar unde, în care orașe nu se întrerupe curentul? Ce-i drept, și în Cernăuți sunt case în care nu se stinge lumina… Precum în Kiev, casele unde locuiește elita sunt protejate de beznă, la fel și în Cernăuți.
Mai mult, șeful Uniunii Consumatorilor de Utilități a menționat că va fi mai ușor să supraviețuiești iernii în sectorul privat decât într-un bloc de locuințe.
”Din cauza problemelor cu generarea de energie electrică, va fi foarte dificil pentru locuitorii clădirilor cu mai multe apartamente iarna. Așa că ar trebui să se gândească acum și să caute o oportunitate de a se muta în alte orașe unde va fi lumină sau în sectorul privat”, Oleg Popenko, șeful Uniunii Consumatorilor de Utilități, a declarat acest lucru la emisiunea canalului „Novynî.LIVE”.
Expertul a avertizat că „va fi foarte, foarte greu în clădirile cu mai multe apartamente iarna”.
Noi tarife pentru energie electrică, întreruperi de curent, taxe în creștere și prețuri la combustibil - ceea ce îi așteaptă pe ucraineni.
„Mai ales în casele vechi, 70-80% care sunt neizolate, care se răcesc foarte mult – va fi foarte, foarte greu acolo. Va fi deosebit de greu pentru cei care au încălzire electrică, sobe electrice, pentru că va fi dificil să gătiți alimente, încălzirea nu va fi”, a explicat Popenko.
"De aceea, oamenii ar trebui să se gândească acum și să caute o oportunitate de a se muta fie într-un alt oraș, fie într-o zonă în care va fi electricitate. Este mai bine să privim către sectorul privat pentru a preveni toate problemele care pot apărea iarna", a spus el.
Potrivit acestuia, din păcate, este imposibil de restabilit rapid generația într-o perioadă scurtă de timp. Popenko a clarificat că aceasta înseamnă un an sau doi…
„Ne așteptăm la o întrerupere de curent și, din păcate, este imposibil să rezolvi această problemă într-un bloc de locuințe prin instalarea unor dispozitive. Într-o casă privată, da: poți instala un generator, un cazan pe combustibil solid. Dacă nu ai bani pentru lemne de foc, poți strânge tupe undeva. Poți supraviețui cumva acestui proces. Iar într-un bloc, totul va fi mult mai dificil”, a spus șeful Uniunii Consumatorilor de Servicii Complexe.
Vă reamintim că Serhii Nagornyak, membru al Comisiei Radei Supreme pentru energie, locuințe și servicii comunale, a spus că ucrainenii ar trebui să fie pregătiți pentru faptul că întreruperile de curent pot dura 10 ore iarna. Ce-i drept, de acum durează de ceva timp câte 10 ore, doar avem noroc că e vara, cald. Desigur, te înfioră când te gândești ce ne așteaptă la iarnă, dacă acum, vara se întâmplă asemenea lucruri !
Înțelegem situația complicată din sistemul energetic după bombardamentele ocupantului rus, ultimele atacuri s-au concentrat asupra centralelor termice și hidroelectrice, care vor fi mult mai dificil și mai costisitoar de reparat, reconstruit sau înlocuit, după cum afirmă specialiștii, dar neînțeleasă rămâne atitudinea față de populație: e dureros de trist să privești pe geam, în timp ce stai fără curent, la iluminarea stradală și să ți se rupă inima de neputință și … de faptul cum e tratată populația, chiar dacă în țară e război, chiar dacă nu cad bombe peste noi, cineva trebuie să răspundă.
Zorile Bucovinei cu referire la TSN