BUCOVINA ARE GUVERNATOR
25 martie 2014 р. |
Categorie: Noutăţi
În sfârşit, după discuţii şi polemici, ţinutul
bucovinean are guvernator. Conform Decretului nr. 330/2014 din 21 martie a. c.
al Preşedintelui interimar al Ucrainei, O. Turcinov, Roman VANZUREAK a fost
numit şef al Administraţiei Regionale de Stat Cernăuţi. Noul conducător al
organului executiv din ţinut s-a născut în orăşelul Hliboca, are 34 de ani, a
absolvit Liceul Pedagogic şi Universitatea de Stat “Iu.Fedkovyci”, Institutul
Regional din Lviv al Academiei Naţionale de dirijare de stat de pe lângă
Preşedintele Ucrainei, a lucrat profesor şcolar, psiholog practician,
specialist principal la Centrul raional Hliboca al serviciului social pentru
tineret şi la ARS Hliboca, şef de sector şi de secţie la vămile Vadul Siret şi
cea regională, a condus Organizaţia Regională a Partidului „UDAR” al lui V.
Kliciko, pe lista căruia, în octombrie 2012, a fost ales deputat în Rada
Supremă a Ucrainei.
Sâmbăta precedentă, în
sala de şedinţe a organului executiv ţinutal, a avut loc prezentarea noului şef
al Administraţiei Regionale de Stat Cernăuţi, Roman Vanzureak, care a acordat o
conferinţă de presă reprezentanţilor obştimii bucovinene. În rândurile de mai
jos publicăm tezele principale ale lui R. Vanzureak din timpul respectivei
conferinţe de presă:
„Situaţia din
ţară necesită transformări sistematice şi ele urmează să înceapă cu schimbările
pe loc. De aceea Maidanul nu trebuie
să-şi înceteze activitatea”…
” Avem necesitate
de reprezentanţi cinstiţi în toate structurile de stat din regiune. Toate
aceste candidaturi urmează în mod obligatoriu să fie coordonate, în primul
rând, cu comunitatea Bucovinei. Consider inadmisibilă şi alegerea componenţei
de cadre a ARS conform criteriului de partid sau celui politic, ci trebuie să
ne conducem în această direcţie exclusiv de aprecierea aptitudinilor lor
profesionale de a soluţiona problemele”…
„Procesul
conducerii regiunii urmează să fie apropiat de realitatea în care ne aflăm în
prezent. Trebuie să găsim căile spre înţelegere, să formăm conducerea şi să
asigurăm funcţionarea ei deplină”…
„Sunt de acord şi
cu necesitatea numirii în posturi de răspundere a specialiştilor tineri şi
planificăm să creăm condiţii maximale pentru activitatea lor în domeniul
serviciului de stat. Unul din principiile de bază rămâne cel al trei criterii
principale la formarea echipei ARS
Cernăuţi – patriotismul, profesionalismul şi corectitudinea”.
Duminică dimineaţă, 23 martie a. c., nou-numitul conducător al ţinutului
a participat la şedinţa conducătorilor organelor de drept, în cadrul căreia a
fost discutată situaţia actuală din regiune, iar după amiază, la Vecea Populară ordinară ce s-a desfăşurat
în faţa monumentului lui T. Şevcenko din Piaţa Centrală a Cernăuţiului, R.
Vanzureak s-a întâlnit cu obştimea şi cu reprezentanţii Organizaţiei Regionale
Cernăuţi „Maidan”(ORCM), în faţa cărora a îndeplinit „Declaraţia onestităţii”, informează
serviciul de presă al ORCM. Referindu-se la programul activităţii în noul post,
şeful ARS Cernăuţi a trasat problemele principale ale ţinutului ce necesită
rezolvare urgentă – „ A sosit timpul să
facem lustraţia organelor puterii de stat şi mă voi ocupa de aceasta cu toată
responsabilitatea şi fermitatea”…
„Liniştea din societatea noastră va depinde direct de starea dezvoltării
economiei… În primul rând, urmează să fie spuşi lustraţiei publice conducătorii
sferei ştiinţei şi învăţământului”…
Totodată, noul conducător al regiunii Cernăuţi a declarat pe Maidanul din
centrul vechii urbei despre formarea unei echipe exclusiv noi, tinere, în
această direcţie fiind maximal atrase
cadre competente tinere, promiţând că reprezentanţii întregii structuri a puterii
executive ce e separată de politică nu vor fi atraşi la procesul alegerilor
preşedinţiale din Ucraina ce vor avea loc la 25 mai a.c.
La rândul lor, participanţii la vece au înaintat în faţa
conducătorului ţinutului cerinţele lor –
prima ordonanţă obligatorie a noului guvernator urmează să fie
inadmisibilitatea numirii în oricare posturi ale conducerii de stat a membrilor
partidului regiunilor şi celui comunist. Membrii tineretului studenţesc au
cerut ca la formarea noii echipe a ARS să se ţină cont şi de părerile lor. Toţi cei prezenţi au avut posibilitatea să-şi exprime, în mod public,
gândurile la „Microfonul deschis”.
Luni dimineaţă,
la şedinţa cu membrii aparatului ARS, R. Vanzureak i-a chemat pe lucrătorii
organului executiv ţinutal să nu saboteze activitatea Administraţiei Regionale
de Stat, ameninţându-i cu eliberarea din post. „În primul rând, aşi dori să vă
rog pe toţi – nu sabotaţi activitatea ARS, căci ultimul timp ne aminteşte faptul
că cineva încearcă să nu-şi îndeplinească în măsură deplină obligaţiile de
serviciu sau să-mi pună la dispoziţie indici nereali ai activităţii. Primul
lucru ce urmează să-l îndepliniţi – trebuie să înţeleg şi să ştiu care e în
prezent situaţia reală în regiune. De aceea vă rog ca toate informaţiile,
adeverinţele şi indicii să fie în dinamică, comparative şi în tendinţă…Înţeleg
că toţi aşteaptă schimbări de cadre . Ele vor avea loc şi vor fi considerabile.
Însă nu mă forţaţi să fac aceasta cu mult mai repede decât trebuie. Cu fiecare
voi discuta personal, pe fiecare îl voi chema şi, sunt sigur, vom rezolva toate
chestiunile”, a promis R. Vanzureak.
Diana TOMA