24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

”Să nu uităm niciodată că împreună suntem România!”. Trei zile de poveste în Țara dorului Românesc – la București, unde s-au îmbrățișat dorurile românilor înstrăinați.!” . Să nu uităm nicicând vorba lui Eminescu - ”Suntem Români și punctum!”

27 mai 2024 р. | Categorie: Actualități

 

”Să nu uităm niciodată că împreună suntem România!”. Trei zile de poveste în Țara dorului Românesc – la București, unde s-au îmbrățișat dorurile românilor înstrăinați.!” . Să nu uităm nicicând vorba lui Eminescu - ”Suntem Români și punctum!”

Am avut parte de trei zile de poveste petrecute la superlativ în Patria noastră istorică – în Țara dorului Românesc, grație Departamentului pentru Românii de Pretutindeni. Din noianul de alese simțiri românești, emoții, bucurii, pe care le-am trăit cu sufletul în aceste zile încărcate de momente memorabile în Țara dorului românesc, Societatea Jurnaliștilor Români Independenți din Ucraina își exprimă gratitudinea, prețuirea și admirația pentru tot ce faceți pentru noi, românii din Ucraina, rupți de la sânul Țării nu din propria vină. E nespus de plăcut să realizezi că nu ești singur, uitat, în fața vitregiilor sorții, timpurilor nefaste și istoriei nedrepte, că inima Patriei-Mamă bate în unison cu cea a românilor care îi duc dorul, că își iubește copiii rătăciți prin lume, că dorul ei de Mamă ne adună grămăjoară de pe toate meridianele globului pământesc. Venim cu bucurie Acasă de unde cu gândul, cu simțirea românească, n-am plecat niciodată, căci iubim România - Țara străbunilor noștri, Țara noastră de dor.

Sufletul ni-i încărcat de emoții, lacrimi de bucurie și mândrie că suntem Români, precum pomu-i încărcat de rod, ducem cu noi de-Acasă Acasă acest vis frumos trăit aievea în aceste zile istorice de profundă trăire românească în leagănul frumuseților Patriei noastre scumpe. Clipe minunate trăite în superba vibrație a muzicii lui George Enescu sub acordurile Rapsodiei Române, pe aripi de dor românesc la Opera Națională din București, care ne-au înrourat lacrima sufletului și pe care le-am așezat în inimi și gânduri să le ducem cu noi la Cernăuți, în Bucovina istorică. Momente memorabile grăitoare că România e o Țară a valorilor, o cultură universală.

Mulțumim Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, condus de dl ministru secretar de stat Gheorghe Cârciu, directorului Radu Cosma, Consulatului General României la Cernăuți, consulului general Irina Loredana-Stănculescu, adresându-le toată considerația și gratitudinea noastră pentru frumoasa Sărbătoare.

Inițiat în 2017 de către Administrația Prezidențială pentru a crea poduri de legătură între românii din Țară şi cei din străinătate, dezvoltând comunităţi şi reţele care să permită schimbul de idei şi de proiecte şi contribuind astfel la dezvoltarea unei Românii care se afirmă în plan european,  Festivalul „Aici-Acolo” la care au participat peste 500 de persoane, organizat de Departamentul pentru românii de pretutindeni, care a avut loc la București între 24 și 26 mai, s-a desfășurat în cadrul Zilei Românilor de pretutindeni, sărbătorită tradițional în ultima duminică a lunii mai.

Evenimentul, desfășurat sub Înaltul Patronaj al Preşedintelui României, a cuprins o serie de manifestări ce au adunat artiști români din Țară şi din străinătate, de ’aici’ şi de ’acolo’, din diverse domenii de creație: artă, design, muzică, film, etc. dar și reprezentanți ai mediului asociativ, academic și de afaceri din comunitățile românești din afara granițelor. organizat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, în parteneriat cu Uniunea Artiştilor Plastici din România, a debutat cu un Te Deum, oficiat de Episcopul vicar, patriarhal Varlaam Ploieșteanul, la Catedrala Patriarhală. La Palatului Patriarhiei, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul”, au fost transmise mesajele de bun venit ale organizatorilor – ministrul secretar de stat Gheorghe Cârciu, Patriarhul Daniel, Sandra Pralong, consilier de stat, etc.

Secretarul de stat DRP, Gheorghe Cârciu, în emoționantul său mesaj a specificat: ” Ne-am adunat din nou la București ca să sărbătorim ziua noastră, a tuturor românilor de pretutindeni.  În ciuda distanțelor care ne despart, ne unesc dorul de casă, tradițiile și valorile românești. Dar aceste trei zile ne întăresc legăturile și ne amintesc de puterea unității noastre.  Români de pretutindeni, vă invit să fiți alături de noi, în aceste momente de bucurie, pentru că ele sunt dedicate vouă, comunităților românești din afara granițelor. Să nu uităm niciodată că împreună suntem România!”.

Să nu uităm nicicând vorba lui Eminescu - ”Suntem Români și punctum!”

Diana Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți