La altarul credinței străbune
„Credinţa este o rădăcină pe care cresc tulpinile, florile şi fructele faptelor bune”. Or, o astfel de rădăcină viguroasă a dăinuirii prin credinţă dă rod la altarul evlaviei din Parohia Bisericii ”Sfântul Gheorghe” din Storojineț, precum, de altfel, în întreg spaţiul românesc din Bucovina istorică. Am cuminicat cu cele sfinte, gustând din izvorul bucuriei de a împărtăşi fericirea duhovnicească la Hramul Sfântului locaș, la invitaţia Sfinţiei Sale, părintelui-protoiereu Vasile Covalciuc, protopop de Storojineţ, şi a fiului său, părintele-protoiereu Gheorghe Covalciuc, când creștinii ortodocși sărbătoreau cele două mari praznice împărătești – Paștele și pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruință.
La Hramul Bisericii ”Sfântul Gheorghe” din Storojineț, de pe fosta moșie a boierului Iancu Cavaler de Flondor, Făuritorul Unirii Bucovinei cu Patria-mamă, Serviciul divin a fost oficiat de un sobor de 24 de slujitori ai altarului din Ucraina și România, în frunte cu Sfințiile Sale Vasile Covalciuc, protopop de Storojineț, fiul său, părintele Gheorghe Covalciuc, părintele protosinghel Teofil Obreja, econom al Mănăstirii Putna, părintele Paulin, etc.
Inima Patriei noastre istorice a bătut în unison cu cea a credincioșilor prin prezența dlui ministru plenipotențiar Nicolae-Dan Constantin, diplomat la misiunea română la Cernăuți.
În cuvântul lor preoțesc, atât părintele Teofil de la Voievodala ctitorie a lui Ștefan cel Mare – Mănăstirea Putna, cât și părintele Ioan Bivolaru, parohul Bisericii din Colincăuți, unicul sat românesc din fostul raion Hotin, părintele Vasile Covalciuc i-a îndemnat pe credincioși să aibă în permanență în sufletul lor pecetea Mântuitorului Iisus Hristos, urmând faptele demne ale Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, care a fost supus unor chinuri cristice, dar nu și-a trădat credința, pe Dumnezeu.
De un asemenea curaj și dăruire celor sfinte avem nevoie și noi pentru a ne păstra credința strămoșească ortodoxă, graiul și neamul.
Din „Ierusalimul Neamului Românesc” - leagănul divinităţii de la Mănăstirea Putna, părintele Teofil ne-a adus binecuvântarea starețului, ÎPS Melchisedec Velnic, cu o frumoasă predică ce a ajuns la sufletul fiecărui enoriaș prezent la praznicul divin.
Cu durerea timpului pe care-l trăim în inimă, părintele Vasile Covalciuc a evocat tragedia războiului din Ucraina, concretizând că toți preoții, de la toate bisericile ortodoxe din țară se roagă pentru pace în Ucraina, în întreaga lume, însă pacea nu se face prin prigoana slujitorilor altarului, prin atacarea și acapararea bisericilor.
Adresându-i mulţumiri părintelui protopop Vasile Covalciuc pentru slujirea cu evlavie Prestolului Domnului şi împărtăşirea enoriaşilor din izvorul nesecat al dumnezeirii, aceleași cuvinte de admirație având și pentru părintele Gheorghe Covalciuc în ziua sa onomastică, zi cu dublă semnificaţie, dar și un frumos buchet de flori, dl ministru plenipotențiar Nicolae-Dan Constantin a numit o constantă prezența diplomaților români la slujbele religioase, dar și la alte manifestări cu spirit național, susținerea și sprijinirea bisericilor, a comunității românești de către statul român, a Ucrainei în războiul cu invadatorul rus.
Cuvinte de pioasă
recunoștință le-a adresat tatălui și fiului – cucernicilor Vasile și Gheorghe
Covalciuc- Mykola karliiciuk, deputat în
Consiliul local, fostul primar al Storojinețului,
Astfel, preoţi din România şi Ucraina, reuniţi sub nimbul iubirii întru slujirea credinţei şi datinii străbune, le-au adus enoriaşilor bucuria împărtăşirii tradiţiei şi credinţei noastre strămoşeşti. De fiecare dată, fiind prezentă la evenimente ce ţin de valorile, tradiţiile Bucovinei, îmi amintesc de marele fapte săvârşite de preoţimea din Bucovina. Şi astăzi, ierarhii ne-au împărtăşit aceste valori frumoase, venite de la Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, acest fir continuând prin duhovnici, precum părintele Vasile Covalciuc, care prin faptele lor demne sfinţesc locul, precum a sfinţit Sfântul Voievod Ştefan cel Mare Putna şi întreaga Moldovă. Continuăm să ne rugăm ca să putem împărtăşi această bucurie de sfinţire şi trăire întru credinţă, întru adevăr. Astăzi prin această slujire, acest exemplu pe care ni-l aduce în faţa noastră protopopiatul şi protopopul de Storojineţ, începând de la părintele tată, fii şi până la nepoţi, se distinge o familie în care prin fiecare cuvânt se simte vibraţia adevărului şi a credinţei, a dragostei de aproapele, de neam.
Din dragoste pentru oameni, pentru enoriaşi, generoşii duhovnici înmulţesc această iubire prin grija ce-o poartă pentru cei sărmani, pentru educaţia tinerei generaţi, prin crearea Şcolii duminicale pe lângă Biserica „Sfântul Mucenic Gheorghe” din Storojineţ, de pe fosta moşie a lui Iancu Flondor, Făuritorul Unirii Bucovinei cu România, unde sunt instruiţi de către părintele Gheorghe Covalciuc, peste 150 de copii. Generosul părinte protopop Vasile Covalciuc, fiul său, părintele Gheorghe, soţiile Maria şi Cristina, de la începutul groaznicului război, au acordat ajutor persoanelor refugiate care au fost nevoite să-şi părăsească casele, care au rămas fără nimic, oferindu-le hrană, haine şi acoperiş, cazându-i la Şcoala Duminicală de pe lângă sfântul lăcaş. Atât creştinii din Storojineţ - şi români, şi ucraineni, cât şi prelaţi din România, s-au unit în jurul acestei distinse şi evlavioase familii, ajutând refugiaţii, aducând la acest Centru de Binefacere ajutoare umanitare pentru refugiaţi, pentru armata ucraineană, apărarea teritorială - alimente, medicamente, îmbrăcăminte, echipamente militare etc.
Ne
bucurăm mult pentru familia Covalciuc,
suntem mândri că Bucovina are asemenea duhovnici. Or, Dumnezeu, credinţa, dragostea
de neam, trebuie să fie în sufletul fiecăruia, spunea Marele Eminescu, nu doar pe buze. În oaza de iubire
duhovnicească a acestui mare ierarh din Bucovina istorică, părintele Vasile
Covalciuc, protopop de Storojineţ, aceste vestigii sfinte sălăşluiesc nu doar
în inimă, ci şi în leagănul familiei sale evlavioase care este un model de
slujire cu dăruire la altarul Neamului. În acest spirit sacru îşi educă şi
fiii, căci nu în zadar se spune că din pom bun, roadă bună o să iasă. Un
sprijin şi ajutor de nădejde pentru părintele Vasile Covalciuc e fiul mai mare,
părintele Gheorghe Covalciuc, e mâna dreaptă a tatălui, fie că slujesc în
Biserica „Sfântul Gheorghe” din centrul or. Storojineţ sau în Biserica „Sfinţii
Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Maidan, Storojineţ, ori înalţă o rugăciune,
oficiază un parastas divin în memoria jertfelor regimului totalitar stalinist,
înalţă altare la Fântâna Albă sau la
Lunca, ori îşi comemorează înaintaşii.
După cum am spus, părintele Gheorghe Covalciuc e şi sufletul Şcolii Duminicale
de pe lângă Biserica „Sfântul Gheorghe” din Storojineţ, e dascălul cel mai
iubit, căci ştie să le intre în suflet copiilor cu bunătate, cu iubire.
Deşi vremurile, cârmuirile își pun pecetea, credinţa, limba, datina strămoşească perpetuă peste veacuri. Dincolo de orice, păstorii duhovniceşti sunt chemaţi să le lumineze oamenilor calea spre lumina credinţei şi adevărului ce ne aminteşte cine suntem, de unde venim şi încotro mergem. De altfel, părintele Vasile Covalciuc, împreună cu comunitatea ortodoxă creştină din raionul Storojineţ, cu frumoasa sa familie, au vrednicia de a duce mai departe această credinţă şi tradiţie sfântă.
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți