24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Armata are nevoie de noi comandanți. „Toți comandanții trebuie înlocuiți!”. ”Avem nevoie de arme și oameni de la partenerii noștri occidentali”.

30 aprilie 2024 р. | Categorie: Politic

Armata are nevoie de noi comandanți. „Toți comandanții trebuie înlocuiți!”. ”Avem nevoie de arme și oameni de la partenerii noștri occidentali”.

Un luptător GUR a vorbit tăios despre ceea ce trebuie schimbat în armată. Potrivit lui, armata are nevoie de noi comandanți.

Un luptător GUR cu indicativul „Nesmacinyi” s-a întors în armată după 13 luni în captivitate rusă și continuă să îndeplinească sarcina de a distruge ocupanții.

Într-un interviu exclusiv pentru TSN.UA, militarul a răspuns de ce schimbări are nevoie armata ucraineană în acest moment.

Potrivit acestuia, în primul rând, este necesar să se schimbe vechea conducere într-una nouă în toate unitățile.

„Dar nu doar pentru fețe noi, ci și pentru oamenii care au trecut prin război modern și trec prin el acum și au o înțelegere a ceea ce este războiul modern. Și nu oamenii care au servit cândva în armata sovietică, iar acum pentru că sunt maiori, colonei rămân în funcțiile lor. Mi-ar plăcea să văd, mai ales, tineri comandanți și sunt mulți dintre ei care au dovedit prin exemplele lor că sunt demni de a fi comandanți. De exemplu, regretatul „Da Vinci”, comandantul viu și foarte cool al „Radis”, Andrii Bilețkyi... Oameni care se înțeleg”, a spus „Nesmachnyi”.

„Am făcut o greșeală în Bucia!”: un luptător GUR a povestit despre pierderile grele din luptele pentru regiunea Kiev

Armata a remarcat că războiul din Ucraina în 2014 și acum sunt războaie complet diferite. Metodologia s-a schimbat.

„Dacă acum suntem de fapt acoperiți de FAB în toate direcțiile, atunci la acel moment acestea ar fi putut fi cazuri izolate undeva. Acum locurile civile suferă deja de pe urma războiului, atunci doar regiunile Donețk și Luhansk au avut de suferit. Sunt necesare schimbări în conducere. Vreau să văd fețe noi. Oameni care acum iau parte la război”, spune Nesmachnyi.

În plus, conform armatei, avem nevoie de arme și oameni de la partenerii noștri occidentali.