24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Voloca – veche vatră românească cu vlăstari de oameni harnici gospodari care știu rostul la veselie, dar și la muncă, au grijă ca satul să aibă un viitor prosper și ecologic

24 aprilie 2024 р. | Categorie: Bucovina

Voloca – veche vatră românească cu vlăstari de oameni harnici gospodari care știu rostul la veselie, dar și la muncă, au grijă ca satul să aibă un viitor prosper și ecologic

Voloca – un sat frumos cu rădăcini românești, cu oameni harnici, descurcăreți, care-și iubesc glia străbună, limba, neamul, portul popular. Hărnicia i-a făcut cunoscuți în lumea întreagă, mai ales, prin meșteșugul rochiilor de mireasă. Or, comuna Voloca e oglinda sufletului românilor din această istorică vatră românească pe unde și-au purtat gloria vitejii arcași ai lui Ștefan cel Mare.

Deprinși cu munca, pentru a face localitatea și mai frumoasă, mai curată și ecologică, vlăstarii de români, absolvenții liceului local, au hotărât să facă curățenie și să planteze pomi, să lase o urmă frumoasă satului, când își vor înălța aripile de zbor în viața matură, părăsind școala, poate chiar și baștina în lungul drum al vieții.

Este dificil să supraestimezi importanța și rolul naturii în viața unei persoane - o persoană este o parte a naturii, prin urmare este imposibil să existe fără ea. De aceea natura trebuie protejată în toate și mai presus de toate - în noi înșine, spune profesoara Dana Zinchevici din comuna Voloca.

Dacă continuăm de fiecare dată să creăm tone de gunoi și gunoaie, să tăiem păduri și să drenăm mlaștini, să le schimbăm cursul și să curgă în râuri, să distrugem tot felul de plante și animale, natura cunoscută de om în antichitate va muri.

Pentru a crește nivelul de activitate publică și responsabilitate socială pentru îngrijirea mediului înconjurător, în cadrul acțiunii regionale „Pentru un mediu curat” Liceul din Voloca a organizat o acțiune la nivel național de unitate și credință „Absolvenți - 2024 pentru viitorul generației” , care a avut loc de Ziua Mediului.

”Absolvenții liceului nostru au plantat 60 de arbori pentru îmbunătățirea și ecologizarea satului, unde terenul este predispus la alunecări de teren. Mulțumim consiliului satului Voloca pentru oportunitatea minunată de a ajuta natura, de a lăsa o amprentă plăcută generațiilor viitoare. Sper că acești copaci vor crește înalți și frumoși și vor aminti sătenilor de munca minunată și bună făcută de elevii noștri. iar pentru absolvenți, acești copaci tineri vor deveni un simbol al credinței în viitorul strălucit al țării noastre.

Suntem proprietarii naturii noastre și ne oferă comori și viață incredibile. De aceea trebuie să o salvăm. La urma urmei, distrugând o verigă, distrugem întregul lanț. Așa că să nu facem incendii în păduri, să nu ucidem animale, să tăiem și să distrugem copaci și să poluăm râurile și lacurile! Dacă acum fiecare om păstrează curățenia, chiar și în curte, în pădure, unde se joacă, la locul de studiu sau de muncă, totul în jurul său se va schimba în bine!

Informează Zorile Bucovinei