17 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

O duminica incarcata de floarea poeziei - Masina cu poeti -la Cernauti, la Palatul National al Romanilor

21 aprilie 2024 р. | Categorie: Cultură

O duminica incarcata de floarea poeziei - Masina cu poeti -la Cernauti, la Palatul National al Romanilor

O duminică încărcată de floarea poeziei a poposit pe această gură de rai, în inima Bucovinei, în Țara Fagilor, odată cu staţionarea, la Palatul Național al Românilor din Cernăuți, a cenaclului  literar  „Maşina cu poeţi”.

A fost un regal de poezie, o duminică încărcată de emoţii pozitive, care au imprimat evenimentului pozitivitate şi sublim, cu sala Palatului Național al Românilor din Cernăuți arhiplină, cu poeți de marcă din Bucovina întregită spiritual prin poezie, artă, oameni dragi precum Constantin Horbovanu, Parascheva și Ioan Abutnăriței, dr. Silvia Cheianu, profesor universitar din Republica Moldova, pictorii Leonid Popescu și Andrei Jitaru, Constantin Ungureanu, Gabriela Blaga, Elena Mândru, Gabriel Alexandru, Constantin Bulboacă, Andrei Breabă, Vasile Aioanei, Gabriela Braha-Strugaru, etc.

Moderat cu eleganţă de scriitorii George Sauciuc din Suceava, Vasile Bâcu din Cernăuți, cu suportul și vocea măiastră a admirabilei noastre cântărețe, folkiste Carolina Jitaru, cenaclul a suportat o modificare din temelie, la care și-au pus suflet poeții Nicolae Șapcă, nou-alesul președinte al Societății Scriitorilor Români din Cernăuți, și Vasile Bâcu, președintele Societății pentru Cultură și Literatură Română ”Mihai Eminescu”, ajungând la un nou format, bine gândit și organizat la superlativ, avându-i ca invitați speciali pe poeții, profesorul universitar Nicolae-Marcel Flocea, președintele  Cenaclului literar-umoristic Țara de Sus din Câmpulung Moldovenesc, și pe avocatul Gheorghe Bodnariuc din Cernăuți, care au adus la inima și analiza publicului versuri din propria creație.

Astfel, pe marginea subiectului versurilor lui Gheorghe Bodnariuc și a lui Nicolae Marcel Flocea și-au spus cuvântul poeții Gheorghe Ungureanu, Dorin Misichevici, jurnalista și interpreta Carolina Jitaru, jurnaliștii Vasile Carlașciuc și Maria Toacă.

Erai, eram (Nicolae-Marcel Flocea)

* * * * * * *

Erai frumoasă. Eram viu.

Erai devreme. Eu... târziu.

Tu - amintire. Eu, uitat,

Erai femeie... eu, bărbat.

Erai, eram. Eram, erai,

Erai prințesă, eram crai,

Şi nu aveam un alt regat,

Numai căldura unui pat.

Şi tu erai, și mai eram

Precum o rază caldă-n geam,

Şi imploram: "Te rog, mai stai!"

Şi mă doreai: "Te vreau, mai hai!"

Erai lumină. Eu, amurg,

Erai o mânză. Eu, un murg,

Tu, fericită. Eu, durut,

Tu erai gură. Eu, sărut.

Şi alergam spre zori bălai

Fantasme-n florile de mai,

Şi ne iubeam fără tăgadă,

Ca flori prin roua din livadă.

Erai, eram... Dar, acum, oare,

Mai înroșești bujori-n floare?

Mai irosești mărgăritare

Și zori, în zâmbete sprințare?

Tresaltă sânii, ronde nuduri,

Când ară-n taină așternuturi?

Dar coapsele-ți fierbinți și tari

Mai strâng sub ele armăsari?

Mai geme gura ta rotundă?

Dar trupul zămislit în undă?

Sub buze, -n zvârcoliri de foc,

Cuvinte tandre mai au loc?

Dar boiul tău - un dulce cânt,

Dar coama ta zburând în vânt

Ce leagă ceruri de pământ,

M-ar recunoaște cum mai sînt?

Eram, erai. Erai, eram

Picuri de rouă pe un ram.

Şi nu mai suntem. Eu mai sînt

O piatră aspră de mormânt.

Erai frumoasă, eram viu,

Erai devreme, eu... târziu,

Tu, amintire, eu, uitat,

Erai femeie. Eu, bărbat.


Peste așteptările noastre au fost versurile invitatului special, poetului Nicolae-Marcel Flocea din Câmpulung Moldovenesc, care a adus la Cernăuți, în fosta capitală istorică a Bucovinei, o poezie frumoasă, profundă, inspirată din oaza sublimului celor mai înălțătoare sentimente pe care le poți trăi vreodată, care îl poartă pe om spre raiul fericirii – Iubirea și Femeia. Atât de frumos, de copleșitor putea scrie doar un creator care a trăit cu toate fibrele sufletului aceste sentimente profunde, omul care știe să iubească, îndrăgostitul care își apleacă inima în fața femeii iubite, cu care a trăi această frumoasă poveste de dragoste. Îi aducem mulțumiri pentru clipa de grație.

La profunzimea, armonia versurilor acestui mare poet s-a referit sonetistul Nicolae Șapcă, conștientizând că poezia sa are aceleași tangențe directe cu cea a lui Nicolae-Marcel Flocea, aceeași tematică, în ea pulsând iubirea, natura, dragostea și femeia. Pe aceeași undă a dorului, iubirii, a continuat  Gabriela  Brahna-Strugaru din Câmpulung, Ilie Tomiuc din Cernăuți, pictorii Leonid Popescu din Chișinău și Andrei Jitaru din Malinești, îndrăgostiți și logodiți cu arta.

Cea mai tânără dintre membrii Cenaclului Mașina cu poeți, dna Ana-Cristina Tărâțeanu-Mihăiese, fiica regretatului poet şi academician Vasile Tărâţeanu, cel care a pus suflet în organizarea cenaclului, iniţiatorul acestei reuniuni culturale prestigioase, a citit cu suflet de poet o poezie din creația scriitorului despre tragedia avariei de la Cernobyl.

Soţii, poeta  Paraschiva Adutnăriţei, președinta Filialei „Arboroasa” Vatra Dornei a Asociației „Pro Basarabia și Bucovina”, şi colonelul, poetul, Ioan Abutnăriţei, președintele Filialei Vatra Dornei a Societății pentru Cultură și Literatură Română în Bucovina cu sediul la Rădăuți, ne-au încălzit sufletul cu un vers și un impresionant excurs în istoria Teatrului Cernăuțean, referindu-se şi la personalităţile care au  adus o plus valoare la dezvoltarea şi prosperarea Naționalului Cernăuțean, care, spre regret, nici până în prezent nu are o trupă în limba română.

În frumusețea clipei sublime a poeziei și armonia cântecului ne-a îmbrățișat Natalia Proțiuc, îndemnându-ne să ne continuăm drumul spre fericire.

Crinii poeziei și cântecului au înflorit la sediul Palatului Național al Românilor din Cernăuți și prin vocea frumoasă a admirabilei interprete Carolina Jutaru, care ne-a purtat prin parfum de dor românesc prin Cernăuțiul poetului Vasile Bâcu, într-o duminică de floare a lui Arcadie Suceveanu. Clipe revelatoare în sublimul poeziei ne-a dăruit prin armonia cântecului duetul Dumitru Caulea și Luminița Demianic.

Consulatul General al României la Cernăuţi a fost prezentat de dl ministru plenipotenţiar Nicolae-Dan Constantin, în mesajul căruia a vibrat admirația și prețuirea  pentru talentul creatorilor de frumos, profundele mulțumiri adresate organizatorilor pentru regalul de poezie care a adus lumină și fericire în sufletele noastre.

Mulţumim organizatorilor și tuturor poeților – din România și Cernăuți, care ne-au purtat câteva ore pe aripile sublime ale muzei Euterpe,  ne-au dăruit asemenea momente frumoase de vibraţie românească.

Felicia Nichita-Toma, „Zorile Bucovinei”, Cernăuţi